Gülmenin Sağlığa Faydaları

Toplu bir ortamda konuşurken, karşılıklı bir kişi ile sohbet ederken gülümseyerek; içimizdeki pozitif enerjiyi karşımızdaki kişiye gönderdiğimizi, yaydığımızı ve daha neşeli bir iletişimde bulunduğumuzu fark etmişizdir.

Gülümsememiz ve hiç düşünmeden karşımızdaki kişinin de gülümsemesi ile harika bir enerji bulutu oluşturuyoruz. Hepimiz içtenlikle kahkaha atıyoruz ve sizi daha çok kahkaha atmaya, ağız dolusu gülmeye, gülümsemeye davet ediyorum. 😀

Neden mi?

Çünkü gülümsemek sadece etkili bir iletişimi sağlamakla kalmıyor; vücudumuzda fiziksel, kimyasal ve ruhsal birçok değişikliğin başlamasını sağlıyor.

Yıllardır ‘Gülümsemek en iyi ilaçtır.’ diye boşuna dememişler sanırım. Saatlerce güldüğümüz, gülümsediğimiz anları bir düşünelim. O güzel kahkahalarınızın ardından ne kadar rahatladığınızı, zihninizin nasıl düşüncelerden uzaklaşıp güzel bir deniz kenarına gittiğini fark ettiniz değil mi? Vücudumuz nasıl gevşiyor, nasıl rahatlıyor; sanki yeniden doğmuş gibi oluyoruz. Bu yüzden gülümsemeyi hayatınızdan eksik etmeyin.

Gülmenin Faydaları Nelerdir ?

Stres ve depresyonla başa çıkmamızda en büyük yardımcımız : Ne geçmişte daha az stresli zamanlar oldu ne de gelecekte daha az stresli zamanlar olacak. Her çağın getirdiği farklı stres nedenleri oluyor ve bu son da olmayacak. Fakat dediğimiz gibi gülmek hepimizin ilacı, o yüzden stresle başa çıkmanın en iyi yolu da gülmek, kahkaha atmak diyebiliriz. Gülmek, kahkaha atmak stres ve depresyon riskini azaltır. Çünkü gülmek, endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu sayede vücudumuzun ağrılarının azalmasını ve zihnimizin rahatlamasını sağlar.(Ayrıca gülmek vücuttaki hormon salınımını etkiler, bu da nabız ve kalp hızının korunmasını sağlar.)

Bağışıklık sistemini güçlendirir : Gülmek, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Vücuttaki dolaşım ve kandaki oksijen miktarı artar.

Hipertansiyon : Gülmek, kan basıncını normale düşmesini sağlar. Gülmek derin nefes almayı sağlar ve kan dolaşımını arttırır.

Masaj etkisi vardır : Gülmek, biz fark etmeden solunum, karın, sırt, bacak ve yüz kaslarını çalıştırır. Karın kaslarını güçlendirir. Ayrıca gülmek bizim için önemli bir konuda da yardımcımız ‘kalori yakmak’ . Günde 10 dakika kahkaha atmanın 30 kalori yaktığı açıklanmış, bizden söylemesi . 😀

Kan şekerini dengeler : Gülmek, kan şekeri seviyesini kontrol eder ve diyabet tedavisinde önemli bir rol oynar.

Pozitif olmamızı sağlar : Gülmek, özgüvenimizi arttırır ve olaylara pozitif bir pencereden bakmamızı sağlar. Gülmek, zihinsel sağlığı kuvvetlendirerek zorluklarla başa çıkma gücümüzü arttırır. Ayrıca karşılıklı gülmek sosyalliği arttırır ve empati yapmayı kolaylaştırır. Sağlıklı bir iletişim bağı oluşturur.

Bir gülümsemek size ve sevdiklerinize neler sağlıyor hep birlikte öğrendik. Korkmayın, çekinmeyin, acaba demeyin gülün, gülümseyin, kahkaha atın. Hem kendinizi hem sevdiklerinizi gülmenin verdiği o muhteşem enerjiden mahrum etmeyin. Kahkaha dolu bir gün geçirelim, gülelim,eğlenelim.

Kendinize gülümseyerek bakın. 😀