Kitap Okumaya Tekrar Nasıl Başlanır?

Bu zamana kadar milyon tane şey okumuşuzdur hepimiz kitap okumanın faydaları diye. Az çok da bu konu da bilgimiz, fikrimiz oluyor. Kitap okumak şöyle iyi, böyle iyi,  okuyarak örnek olmalıyız, çocuklara da okutmalıyız tarzında birçok tavrımız oluyor. Fakat buna nasıl başlayacağımız konusunda çoğumuz bilgisiz kalabiliyoruz. Kitap okumaya tekrar başlamak konusundaki deneyimimi paylaşacağım sizinle.

Küçükken kitaplarla aram çok iyi değildi. Çok nadir net anılarım var kitaplar konusunda , ‘’ aa bunu okumuştum, bu iyi kitaptı’’ şeklinde. Yani az ama kaliteli kitaplar okuduğumu şimdilerde anlıyorum. Çocukken bunu anlamak çok kolay olmuyor, o yüzden tanıdığınız bir küçük varsa kaliteli kitaplar okumasını sağlamanızı öneririm. Bu gelişimi çok etkiliyor.

Küçükken tanışmadığım kitaplarla 5-6 yıl önce arkadaşlarımın kitap okuması ile tanıştım. Bu da aslında kitap okumaya teşvik ediyor insanı. Kitap okumaya başlayamama sorunumu ilk böyle atlattım, birlikte okuyarak. Bu insanlarla iletişiminizi de etkiliyor, aynı kitapları okuyup tartışabiliyorsunuz. Hem kitabı daha iyi anlıyorsunuz hem de kitap sizin için daha kalıcı oluyor.

Bir süre böyle böyle devam etti fakat yeni hayat düzeni, ortam değişikliği, yeni bilgiler öğrenme, kendini geliştirme süreci falan derken yine kitaplara elveda dediğim bir süreç geçirdim. Bu süreç uzun sürdü, bana göre kendimce yoğunluklarım vardı. Fakat şimdi düşününce bunlar bahane değil. 🙂 Bu yıl çok ani bir şey gelişti, daha doğrusu 2018 yılında. Hayatın kendi telaşından inanılmaz sıkılmışım ve yeni bir şey yapma isteği var. Kitap okumak bu isteği inanılmaz karşılıyor. Bir gün kütüphanedeyim rafta ‘Simyacı’ yı gördüm, çok ünlü bir kitap okumalıyım diyerek aldım. Ama içerik hakkında hiçbir fikrim yok. Aldım kitabı inanılmaz dinlendirici bir kitap, okuduğunuz süre boyunca dostunuz oluyor. Hızlı okunan, akıcı bir kitap. Körelen kitap okuma isteğimi bu kitap kırdı. Çok doğru bir seçim yapmışım. Yani kitap okumaya tekrar başlamak için başka bir yöntem ise doğru kitabı bulmak, biraz da fırsatları görmek, hayatın akışına ayak uydurmak. Çünkü hayat bizi yönlendiriyor. Tekrar kitap okumayı sevmek istiyorsanız akıcı bir dili olan kitaptan başlayın. Simyacı’dan sonra aynı yazarın ‘’Veronika Ölmek İstiyor’’ ve ‘’Elif’’ adlı kitaplarını okudum. Hayatımda bu kadar huzur veren kitaplar okumadım daha önce. Yazarın çok farklı bir dili var ve sizi etkisi altına alıyor. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir yazar.

Kitap okumaya başlamak konusunda sıkıntılarım olduğu dönemlerde beni tekrardan kitap okumaya iten; arkadaşlarım ile birlikte okumak ve akıcı bir dili olan kitap okumak oldu. Siz de böyle bir sorun yaşıyorsanız bu seçenekleri denemenizi öneririm. Çünkü kitap okuyarak kendinizi rahatlatırsınız, stres seviyeniz düşer. Anlama kabiliyetiniz yükselir, kendinizi daha iyi ifade edersiniz. Bu faydaları eminim siz de biliyorsunuz. O yüzden lütfen kitap okumayı bırakmayın. Tekrar tekrar başlayın, birlikte okuyun, çocuklarla okuyun, kahve ile okuyun ama mutlaka okuyun. Güzel kitaplar yanınızda olsun. İyi okumalar … 🙂