Adet Düzensizliği Hakkında Genel Bilgiler

Normal adet döngüsü 28 gün, artı veya eksi yedi gün sürer. Menstrüel kanama, her 21 günde bir daha sık görülür veya 8 günden uzun sürerse düzensiz kabul edilir. Ön görülemeyen, erken veya geç dönemler de düzensiz bir adet belirtisi olarak kabul edilir.

Birçok durumda, düzensiz dönemler anovülasyon denilen bir durumla ilgilidir. Bu, yumurtlamanın, genellikle ciddi hormonal dengesizliklerden dolayı, adet döngünüz sırasında gerçekleşmediği anlamına gelir.

Bazen düzensiz bir adet, daha zayıf olan hormon dengesizliklerine bağlı olabilir. Hala yumurtlayabilirsiniz ama yumurtlamanın zamanlaması aydan aya değişebilir. Bunun nedeni, yaşam tarzı ve tıbbi durumların adet döngüsünü etkilemesidir.

Düzensiz bir adet, özellikle her ay yumurtlamadığınız takdirde hamile kalmayı daha da zorlaştırabilir. Doktorunuz, yumurtlama olup olmadığını görmek için testler yapabilir. Bebek sahibi olmaya çalışan düzensiz adet gören kadınlara bazen yumurtlamayı arttırmak için doğurganlık ilaçları reçete edilir.

Stres, düzensiz adetinizde olası bir suçluysa, meditasyon, yoga, tai chi ve biofeedback gibi stres yönetimi tekniklerini deneyin. Aşırı egzersiz yapmaktan kaçının ve aşırı diyet yapmamaya çalışın, bunlar da bir şekilde menstruasyon döngüsünü etkileyebilir.