Ayına Göre Bebek Kilosu

Bebekler doğduğunda farklı boylarda ve kilolarda olabilir. Bebeğin kilosunu ve boyunu etkileyen birçok faktör olmasına rağmen istatistik olarak sağlıklı doğumlarda bebekler belli kilo aralıklarında bulunur. Bu aralık bebeklerde 2.5 kg ile 4 kg arasındadır. Yine de söylediğimiz gibi bu aralıkların dışında da sağlıklı bebekler olabilir.

Bebekler büyüdükçe kiloları ve boylarındaki değişim sağlıkları hakkında ipuçları veerbilir. Bu yüzden bunları takip etmek önemlidir.

Aşağıdaki ortalama tablo Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre oluşturulmuş.

Yaş 50 yüzdelik ağırlık tablosu erkek bebek 50 yüzdelik ağırlık tablosu kız bebek
Doğum 3.5 kg 3.4 kg
1 aylık 4.4 kg 4.2 kg
2 aylık 5.2 kg 4.8 kg
3 aylık 6 kg 5.4 kg
4 aylık 6.7 kg 6.2 kg
5 aylık 7.4 kg 6.7 kg
6 aylık 7.9 kg 7.2 kg
7 aylık 8.4 kg 17.7 kg
8 aylık 8.9 kg 8.1 kg
9 aylık 9.3 kg 8.5 kg
10 aylık 9.7 kg 8.8 kg
11 aylık 10 kg 9.2 kg
12 aylık 10.3 kg 9.5 kg

Pediyatri uzmanınız bebeğinizin kilosunu ve boyunu ölçerken belli ölçekler kullanır. Örneğin 25 ‘lik yüzdelik ölçeği çocuğunuza uygunsa, bebeğiniz yaşıtlarının %25’inden daha ağır %75’inden daha hafif demektir.

Düşük veya yüksek ölçekte bulunmak bebeğinizin gelecek kilosunu etkilemez.Sadece doğru bir takip yapmak ve doğru şekilde gelişimi gözlemlemek için bu gereklidir Bu yüzden bu konuda endişelenmenize gerek yoktur. Doktorlar çocuğunuzun yüzdelik değişimlerini inceler. Yani bir yüzdelik dilimden bir başka yüzdelik dilime ani geçişler bir şeylerin ters gittiği anlamına gelebilir.

Doğumdan Sonraki Ortalama Kilo Değişimi Nasıl Olur?

Yeni doğan sağlıklı bebeklerde,birkaç gün içerisinde ağırlığının %7 ile %10 arasındaki miktarı kaybetmesi normaldir. Çünkü yeni doğan bebekler fazladan sıvı ile doğarlar ve daha sonra bu sıvıyı atarlar. Ancak bu sürecin hemen sonunda hızla gelişmeye ve kilo almaya başlarlar. Genelde 2 hafta içinde tekrar kaybettikleri kiloya ulaşırlar.

İlk aylarında genelde günde 28-30 gram civarında kilo artışı olur(ayda 0.4-0.8 kg kadar). Genelde ise şu zamanlarda hızlı kilo alırlar:

 • 7.-10. günler arası
 • 3 haftalık olduğunda
 • 6 haftalık olduğunda

Bu kilo alma dönemlerinde bebeğinizin beslenme ve uyuma alışkanlıkları değişebilir. Ayrıca ilk beş ay erkek bebekler kızlara göre daha fazla kilo alma eğilimindedir. Ancak birçok bebek doğumdan sonra 5 ay içinde kilolarını ikiye katlar.

Bebeklerin Kilosunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerin kilosunu birçok faktör etkileyebilir. İşte bu faktörlerden bazıları:

 • Genetik Unsurlar : Ailenin kilo eğilimi bebeğe de geçebilir
 • Hamilelik Süresi : Göreceli olarak erken doğan bebekler genel olarak daha küçük, geç doğanlar ise biraz daha büyük olabilir
 • Hamilelik Esnasında Beslenme : Hamileyken annenin sağlıklı beslenmesi bebeğin de sağlığını rahimden doğuma hatta sonrasına kadar etkilemektedir.
 • Hamilelikteki Alışkanlıklar : Annenin,hamilelikte sigara,alkol veya uyuşturucu madde kullanımı bebeğin kilosunu ve sağlığını ciddi oranda etkilemektedir.
 • Bebeğin Cinsiyeti : Belli dönemlerde erkek bebekler daha büyük olma,kız bebekler ise biraz daha hafif ve küçük olma eğilimi gösterebilir.
 • Annenin Sağlık Durumu : Hamilelik esnasında annenin ,diyabet,tansiyon ve kalp hastalıklarına dikkat etmesi gerekir. Bunlar doğrudan bebeğin kilosunu ve sağlığını etkileyecektir.
 • Rahimdeki Bebek Sayısı : Bebeklerin ikiz,üçüz veya daha fazla sayıda olmasu,yani rahimde paylaştıkları alan da kilolarını ve boyutlarını etkileyen bir unsurdur.
 • Doğum sırası : Bazen önce doğan bebekler, kendisinden sonra gelen kardeşinden daha küçük olabilir.
 • Bebeğin Sağlık Durumu : Bebeğin sağlığı ve hastalıkları da kiloyu ve boyutu etkileyebilir.

Bebeğin Kilosu Neden Önemlidir?

Bebeğinizin kilosu,doktorun bebeğinizi gözlemlemesi için oldukça etkili bir göstergedir. Doktor kilo değişimiyle bebeğinizin gelişimi hakkında bilgi sahibi olabilir.

Örnek olarak bebeğin gereğinden az kilo alması bir gelişim sorununun olduğunu göstermektedir. Gelişim sorunu ise sağlıksız veya yetersiz beslenmeden kaynaklanabilir. Bu durumun sürmesi bebeğin bağışıklık sisteminde sorunlara yol açabilir.

Diğer yandan bebeğin normalin üzerinde kilo alması ise annenin diyabet hastalığından veya annenin hamilelik sürecindeki aşırı beslenmesinden kaynaklanabilir. İlk 6-12 aylarda bebeğin hızlı kilo alması çok fazla endişelenilecek bir durum değildir. Belli bir süre sonra kilo alma yavaşlar. Ancak bebeğin sağlığı için herşeyin kontrollü olmasında karar vardır.

 

Bebeğinizin sağlığı için siz de ayına göre bebek kilosu tablomuza göz atın. Kendinize ve bebeğinize