Ballı Limonlu Yüz Maskesi

Sağlığımıza her anlamda çok ciddi faydaları olan iki besin : Bal ve Limon. Hakiki ve gerçek balın faydaları saymakla bitmiyor. Aynı şekilde salataların vazgeçilmezi limon da oldukça faydalı. Ancak besin olarak tüketilmelerinin yanında belli karışımlarla cilt için de oldukça faydalı maskeler yapılabilir. Özellikle kimyasallarla oluşturulmuş ve cilt yoluyla sağlığımızı tehdit eden kimyasallar içeren maskelere alternatif olabilecek ballı limonlu yüz maskesi cildin parlak ve sağlıklı görünmesini sağlıyor. Ayrıca içerisinde barındırdıkları antioksidanlarla cildi temizleme işlevi de gören ballı limonlu yüz maskesi alerjiniz veya cildinizin bileşenlere gösterdiği herhangi bir negatif etki yoksa oldukça faydalı. Limonun içerisindeki asit cildinizdeki ölü hücreleri temizlerken güçlü bir anti bakteriyel olan bal da cildinizi besliyor. Üstelik ballı limonlu yüz maskesinin etkilerini de birkaç kullanımdan sonra görmek mümkün. Tariflere geçmeden önce limonu kullanırken çekirdeklerini de ezip maskeye katabileceğinizi unutmayın. Çekirdeğinin de cilde faydaları mevcut. Şimdi geçelim tariflerimize :

1) Ballı Limonlu Yüz Maskesi

Bu maskemiz yalnızca bal ve limondan oluşuyor. Yarım limonun suyunu sıkın (dilerseniz çekirdeklerini de ezip karışıma ekleyin) ardından bir yemek kaşığı balla iyice karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza uygulayın ancak gözlerinize dikkat edin. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü önce sıcak suyla ardından da soğuk suyla yıkayıp yumuşak bir havluyla kurulayın.

2)Salatalık,Zerdeçal ve Limon Maskesi

Bu maskemiz yağlı cilde sahip kadınlar için. Bu maske koyu lekeleri ve akneleri ortadan kaldırmaya yardımcı olurken güneş yanıklarına da iyi gelecektir. Bir adet salatalığı soyun ve doğrayın. Daha sonra küçük parçalara getirip blenderdan geçirin ve sıvı hale getirin. Oluşan bu karışımdan bir yemek kaşığı alın ce bir çay kaşığı limon suyuyla karıştırın. isteğe bağlı olarak bir tutam zerdeçal atabilirsiniz. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Etkili sonuç almak için bir hafta boyunca her gün kullanın. Cildiniz kuruysa bir çay kaşığı kadar gliserin ekleyebilirsiniz.

3) Ballı Yeşil Çaylı Yüz Maskesi

Yeşil çay yüksek oranda antioksidan içerir ve yüzdeki hasarlara karşı savaşmayı sağlar ve cildin iyileşmesine yardımcı olur. Bu şifalı çayı cildiniz için kullanmak oldukça kolaydır. Bir paket(sallama yeşil çay) ile 2 yemek kaşığı balı karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra da yüzünüzü sıcak suyla yıkayın.Bu maske ciltte koyu lekeleri temizler, iltihapları yatıştırır, siyah noktaların önlenmesini sağlar ve yüzünüze parlak bir parlaklık kazandırır

4) Muz,Tarçın ve Ballı Yüz Maskesi

Yazı bitirmek üzere olduğumuz bu günlerde yavaş yavaş soğuğa ve kışa hazırlanmamız gerekiyor. İşte bu maskede özellikle soğuk havalardaki kuru cilt problemleriyle savaşmak için birebir. Yarım muzu alın ve iyice ezin. Daha sonra iki yemek kaşığı kadar bal ve yarım yemek kaşığı kadar toz tarçınla iyice karıştırın ve bir macun elde edin. Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü sıcak suyla yıkayın. Ardından maskeyi parmaklarınızla yüzünüze ovalayarak uygulayın ve temizlemeden önce 20-30 dakika kadar bekleyin. Tarçın, bal ve muzun cildinizi güzelleştirmesi için gözeneklerinizi açmakla kalmaz aynı zamanda cilt lekelerinin temizlenmesine de yardımcı olur. Muz kuru cildinizi yatıştırırken bal da antibakteriyel yapısıyla cilt problemlerini temizler.

5) Limonlu Sütlü Yüz Maskesi

Limon da süt de alfa hidroksi asit içermekte. Bu özellikleri sayesinde cildi ölü hücrelerden arındırıyorlar. Bu yüzden bu ilki maddeyi birleştirmek cilt için gerçekten etkili bir temizleme maskesi ortaya çıkartıyor ve cildin parlamasını sağlıyor. Bu maskeyi hazırlamak için iki yemek kaşığı tam yağlı süt (daha iyi sonuç için tam yağlı süt tercih edin) ve 2 çay kaşığı limonu karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra oda sıcaklığında dört saat kadar dinlenmeye bırakın. Bu sürede süt değişecek ve yüze uygulanabilir hale gelecektir. Daha sonra yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

 

Bu yazımızda da cilt bakımı için doğal yöntemler önerdik. Önerdiğimiz yüz maskeleri arasında en bilineni olan ballı limonlu yüz maskesi cildiniz için oldukça faydalı olacaktır. Ancak unutmayın ki yazıdaki herhangi bir maddeye alerjiniz olabilir. Bu yüzden doktorunuza danıştıktan sonra doğal maskeleri tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Kendinize iyi bakın 🙂