Başarılı İnsanların 5 Alışkanlığı

Dünya çapında başarılı olmuş insanlar herkes için birer rol model oluşturur. Çok çalışmalarının yanında kendilerini diğerlerinden ayıran özelliklere sahiptir bu insanlar. Daha önce buradaki yazımızda bu insanların en önemli ortak özelliklerinin çalışma biçimleri olduğunu söylemiştik. Ancak başarılı iş adamları,sporcular, sanatçılar ve diğer başarılı insanların gün içerisinde sabahtan başlayarak uyguladıkları alışkanlıklar ve rutinler de mevcut. “Sürekli yaptığımız şey ne ise biz oyuz, o zaman mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır.” diyor Aristo. Öyleyse başarılı insanların bu alışkanlıklarını kopyalayarak biz de günümüzü verimli hale getirebiliriz. İşte başarılı insanların 5 etkili alışkanlığı :

1) Erken kalkın

Bu alışkanlığıyla bildiğimiz birçok insan var. Bilim adamları,iş adamları, CEO’lar, sanatçılar ve sporcular. Birçoğu normal insanların uyandığından birkaç saat erken uyanıyorlar. Erken kalktığınızda etraftaki her şey uyku halinde bulunuyor olacak ve zihniniz yaratıcılığını ortaya çıkarmak için ihtiyaç duyduğu sakinliği ve sessizliği bulmuş olacak. Ayrıca çalışma zamanınıza fazladan birkaç saat daha ekleyebileceksiniz. Normalde uyandığından bir saat erken kalkan insanlar bir yılda toplam 15 gün fazladan kazanmış oluyorlar. Zihninizin tamamen dinlenmiş ve yaratıcı düşünmeye hazır olduğu bu alışkanlığı siz de kullanabilirsiniz.

2) Sabah Egzersizi

Erken kalktınız ancak halen üzerinizde uyku hali var. Bu alışkanlık ilki kadar zorlayıcı olsa da üzerinizde olağanüstü bir canlandırıcı etkiye sahip. Uyandıktan sonra yapacağınız egzersiz oksijen seviyenizi yükseltecek,beyninizi ve hafısanızı sağlıklı tutacak ve stresinizi oldukça düşürecektir. Kısa ve basit bile olsa sabah egzersizi günü enerjik geçirmenizi sağlayacaktır.

3) Sizi Geliştirecek Kitaplar Okuyun

Romanlar,hikayeler ve kurgusu olan kitaplar keyifli vakit geçirmenizi sağlayabilir. Ancak gün içerisinde bulduğunuz her fırsatta zihninizi beslemelisiniz. Nasıl spor yaparken kaliteli bir beslenme vücudunuzun kas gelişimini hızlandırıyorsa kurgusu olmayan gelişim kitapları da zihninizi geliştirecek ve keskinleştirecektir. Özellikle de kendi kendine milyoner olmuş başarılı insanların %88’i günlük rutinlerinin içerisinde kendilerini geliştirebilecek kitaplar okuyorlar. Ayrıca gününüzün yoğunluğu bir bahane olamaz çünkü en başarılı insanlar,patronlar ve iş adamları yani günü en yoğun olan insanlar bile günlük en az 30 dakika kendilerini geliştirecek kitaplar okuyorlar. Ne okuyacağınıza karar veremiyorsanız twitterdan Bill Gates’i takip edebilirsiniz zira o her yıl okuduğu kitapları paylaşmakta. Şunu da belirtmekte fayda var, roman okumak boşuna okumak anlamına gelmez. Yani okumanın her türlüsü zihninizi geliştirecektir ancak daha fazla fayda için biyografileri,tarih,gelişim veya araştırma kitaplarını tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

4) Meditasyon Yapın

Bazı insanlar meditasyonu spiritüel veya dinsel bir çalışma olarak görüyorlar. Ancak meditasyon yalnızca zihni dinginleştirmek ve içsel huzura odaklanmaktır. Bu yüzden de birçok başarılı insannın günlük rutininde yer almaktadır. Bilimsel faydaları ise saymakla bitmiyor. Meditasyon zihninizi keskinleştiriyor,hafızanızı ve beyninizi güçlendiriyor,stresle başa çıkmanızı sağlıyor ve negatif duygularla başa çıkmanızı sağlıyor. Özellikle kendinizi geliştirmek ve daha fazlasını başarma hedefiniz varsa sayısız kez başarısız olacaksınız. Meditasyon ise başarısızlığın doğurduğu negatif duygularla başa çıkmak için oldukça etkili bir araç. İşin güzel yanı ise günlük sadece 15 dakikalık meditasyon yapmanız halinde 8 hafta içinde bütün faydalarını görmeye başlıyorsunuz.

5) Sağlıklı Beslenin Ve Kaliteli Uyuyun

Bu alışkanlık üzerine belki sayfalarca şey yazılabilir. Ancak bunu yazmaktan ziyade size yalnızca hedef gösterebiliriz. Böylece kendiniz kendi hayat kalitenizi arttırmak üzerine okumak ve araştırmak isterseniz nereden başlayacağınıza kolayca karar verebilirsiniz.

Bizler yediklerimizden ibaretiz. Gün içerisinde midenize indirdiğiniz birçok çöp sağlığınızı ve psikolojinizi negatif yönde etkiliyor. Sadece beslenme kaynaklı ortaya çıkan problemlerler gün içerisinde sürekli yorgun,bitkin ve depresif olmanıza sebep olabilir. Bunların yanında da sağlığınızdan olabilirsiniz.

Uyku konusuna gelince de bilmelisiniz ki erken kalkmak az uyumak demek değildir. Uykunuzun süresi ve kalitesi tamamen sizin vücudunuza bağlıdır. Uykuya dalmadan önce yaptıklarınız,uyuduğunuz oda koşulları vs hepsi uykunuzun kalitesini etkileyecektir.

Sadece uyku ve beslenme konularını değiştirerek bütün hayatınızı değiştirebilirsiniz. Bu konuda en kapsamlı çalışmaları yapan Dr. Amen’in Beyninizi Değiştirin Hayatınız Değişsin kitabını inceleyebilirsiniz. Uyku ve beslenmenin önemini anlayan başarılı insanlar bu konularda da yaşam kalitelerini artırmak için dikkatli olmuşlardır.

 

Siz de başarılı insanların alışkanlıklarını uygulayarak yaşam kalitenizi arttırabilir,zihninizi keskinleştirebilir ve bedeninizi güçlendirebilirsiniz. Her yeni alışkanlık ve rutinde olduğu gibi birçok içsel engel ve sorunla karşılaşabilirsiniz. Ancak bir süre sabredebilirseniz yaşam kalitenizde ciddi artış göreceksiniz. Bu süreçte erteleme gibi sorunlarla karşılaşırsanız şu yazımızdan faydalanabilirsiniz. Kendinize iyi bakın 🙂