Bilinçli Ve Doğru Nefes Almanın Önemi

Birçoğumuz için nefes almak hayati bir fonksiyonun ötesine geçmez. Nefes alıp vermek konusunda çok fazla düşünmeyiz ve olduğu gibi olmasına izin veririz. Oysa araştırmalar bilinçli nefesin vücuda çok ciddi faydalarının olduğunu, bilinçsiz nefesin ise fiziksel ve psikolojik olarak ciddi sorunlara yol açabileceğini göstermektedir. Özellikle duygularımız üzerinde ciddi değişikliklere sebep olan nefes alma biçimi uykudan kalp sağlığına kadar vücudumuzda birçok alanı etkileyebiliyor.

Doğu metafiziğinde çok önemli bir rolü olan nefes teknikleri günümüz batı kültüründe de oldukça önemli bir yere sahip olmaya başladı. Sadece nefesi doğru ayarlayarak bilinç durumu bile değiştirilebiliyor. Bilinçli ve derin nefes almanın gevşetici etkisi tartışılmaz ve bu etki sayesinde vücudumuz birçok hastalıktan korunuyor,toksinleri atıyor,kalp krizi riskini azaltıyor,sindirim sistemimizi düzenliyor ve cildimizi tazeliyor. Daha fazla oksijen alarak daha enerjik hissetmemizi ve daha fazla tazelenmemizi de sağlıyor nefes teknikleri.

İnternette birçok farklı şekilde nefes tekniği bulunsa da bunların ortak noktalarından bahsetmek daha uygun olacaktır. İstediğiniz nefes tekniğine saniyeler ve sayılarla oluşan formüllere internetten ulaşabilirsiniz.

Gelelim bu tekniklerin ortak noktasına yani nasıl bilinçli nefes alabileceğinize :

  • Öncelikle nefesi diyaframdan almaya çalışın. Yani nefes alıp verirken göğsünüz değil karnınız şişsin ve insin. Ama diyafram nefesini çok hızlı bir şekilde alıp vermeyin başınız dönebilir ve baygınlık durumu oluşabilir. Başlı başına göğsünüzü şişirmek yerine diyaframdan nefes almak bile nefes kalitenizi ve buna bağlı olarak da yaşam kalitenizi arttıracaktır. Nefesinizi diyaframdan almak gevşemenizi kolaylaştıracak,dikkatinizi arttıracak ve zihninizle birlikte bedeninizi de yenileyecektir.
  • Nefes aldığınız kadar nefesinizi tutmanız ve nefesinizi tamamen vermeniz de önemlidir. Nefes aldığınızda içinize dolan oksijenin kana karışması için ve vücudunuzun tamamen oksijenle dolması için nefes aldığınız süre kadar nefesinizi tutmak ve daha sonra nefesinizi tamamen boşaltmak faydalı olacaktır.
  • Nefesinizi burundan alıp ağızdan vermeye çalışın. Bu şekilde bir nefes alırsanız hem burnunuzla havadaki tozları süzerek daha kaliteli bir nefesi ciğerlerinize doldurmuş olacaksınız hem de beyninizin kısa sürede zengin oksijene ulaşmasını sağlamış olacaksınız.
  • Hızlı kısa nefesler yerine vücudunuzu yormayacak uzun ve rahat nefesler almak hem gevşemenizi sağlayacak hem de nefes kalitenizi arttıracaktır.

 

Nefes konusunda çok daha fazla şey yazılabilir. Bu konuda birçok araştırma yapılmış ve yapılmakta. Ancak genel anlamda yaşam kalitenizi arttırmak isterseniz bunlara uymanız yeterli olacaktır. Bunun haricinde herhangi birşeyi uygulamadan önce eğer tıbbi bir engelinizi varsa doktorunuza danışmayı unutmayın. Kendinize iyi bakın 🙂