Cilt Güzelliği İçin Doğal Yöntemler

Yaz aylarında bunaltıcı sıcaklardan dolayı kendimize nasıl bakacağımızı bilemiyoruz ve bu iş bize normalden daha zor gelebiliyor.Artan sıcakların verdiği yorgunluk elimizi ayağımızı bağlıyor çoğu zaman.Bu sıcak ve nemli havalar bizi fiziken,ruhen yorduğu gibi cildimizi de inanılmaz derecede yoruyor.Sıcak havalarda cildimizin maruz kaldığı aşırı sıcaktan dolayı gözenekler daha da açılıyor,cilt gevşeyerek zayıflıyor ve çok kolay bir şekilde tıkanıyor.Kısacası yoğun nem yüklü havayı cildimiz de sevmiyor..Bu yüzden yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında cildimizin her zamankinden daha çok bakıma ihtiyacı var.

‘’Peki ne yapmalıyız ?’’ dediğinizi duyar gibiyim.Cilt güzelliği için doğal yöntemler tercih etmek her zaman en faydalı ve doğru yaklaşımdır.Evet biraz klişe olacak ama sağlıklı ve doğal bir cilde sahip olmak için her şeyden önce yapmamız gereken üç temel şey var.

Bunlardan birincisi uyku.Evet gece iyi uyumak cilt sağlığı için çok önemli.Mutlaka düzenli ve kaliteli uykuya önem vermelisiniz.Uyku demişken yatarken yüzüstü yatmamalıyız.Yani yüzümüzü yastığa gömmemeliyiz.Neden mi? Çünkü bu şekilde uyuduğumuz zaman sabah uyandığımızda yüzümüz yorgun ve şiş oluyor.Ayrıca yüzümüz nefes almıyor ve kırışıklık riski artıyor.

Sağlıklı ve doğal bir cilt için yapmamız gereken ikinci temel şey ise düzenli su içmek,özellikle bu bunaltıcı sıcaklarda vücudumuzu susuz bırakmayalım.

Üçüncü temel şey ise spor.Evet bu konuda çoğu kez kaçamak yapıyoruz.Fakat spora hayatınızda düzenli olarak yer verdiğinizde farkı göreceksiniz.

Bu temel şeylerin haricinde neler yapmalıyız?

Cildimiz yaz aylarında zaten yoruluyor, bu yüzden ağır bakım ürünleri tercih etmemeliyiz.

Cilt tipinize uygun bir temizleyici jel ile yüzünüzü arındırın.Yüzümüzü ölü hücrelerden arındırma işlemini gece yapmak daha sağlıklıdır.Çünkü ölü hücrelerden arındırılan cilt daha hassas olur ve güneşin zararlı ışınlarından daha kolay etkilenir.

Havalar ne kadar nemli de olsa nemlendirici kullanmamak büyük bir hatadır.Cildimizin nem dengesini korumaya gayret etmeliyiz.Bunun için su bazlı nemlendiricileri tercih edebilirsiniz.Ayrıca haftada birkaç kez nem maskeleri yapabilirsiniz.

Her gece yatmadan önce yüzümüzü yıkayarak onu arındırmalıyız.Temiz olmayan bir ciltle uyuduğumuz zaman vücut kolojeni üretemeyebilir.Bu da cildin genç görünmesine engel olur.Yıkadıktan sonra da cilde uygun bir nemlendirici kullanmalıyız.

Göz çevresi için daha özenli davranmalıyız.Çünkü en hassas bölgelerden biridir göz çevresi.Özel göz kremleri ile dairesel ve hassas bir masaj yapabilirsiniz.

Yaz aylarında özellikle yapılması gereken bir şey daha var: güneş koruması.Güneşten gelen zararlı ışınlardan cildimizi korumak için güneş kremi kullanmaya kesinlikle önem vermeliyiz.

Son olarak sağlıklı,genç ve doğal bir cilt için lütfen sigara içmeyin.Unutmayalım bize en çok yakışan elbisemiz cildimiz. ☺