Çocuğu Tuvalete Alıştırma Teknikleri

Anneler için dünyadaki en değerli varlıkları çocuklarıdır. Sayısız sancılarla dünyaya getirdikleri çocuklarına,zamanlarını,uykularını ve tüm emeklerini verirler. Çocuk yetiştirmenin zorluğundan dolayıdır ki annelik en kutsal meslek olarak tanımlanır. Toplumu inşa eden anneler çocuk yetiştirmenin zorluklarıyla mücadele ettiği kadar inceliklerine de dikkat etmek zorunda kalıyor. İşte bu yazımızda da bu zorluklardan birisi olan çocuklarda tuvalet eğitimi konusunu işleyeceğiz. Çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilir gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Çocuklar genelde 2 ile 4 yaşları arasında tuvalet eğitimine başlatılır. Ancak her çocuk için bu değişebilir ve her çocuğun öğrenme hızı farklıdır.
 • Çocuklarınıza tuvalet eğitimini vermeden önce yeterli fiziksel ve psikolojik erişkinliğe ulaşmasını beklemeniz gerekiyor.
 • Tuvalet eğitimi birkaç ay sürebilir sabırlı olmaya çalışın.
 • Gün içerisindeki tuvalet eğitimi tamamlanmış ve alışkan haline gelmiş olsa bile gece altına kaçırma gibi durumlar aylar hatta bir yıla kadar sürebilmektedir.
 • Sağlıklı bir eğitim için çocuklarınıza karşı sabırlı olsun ve onları bu konuda cesaretlendirin.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nedir?

Tuvalet veya “lazımlık” eğitimi,çocuklarda mesane ve bağırsak kontrolü öğretme sürecidir. Çocuklar genellikle 2-4 yaş arasında bu eğitimi alacak olgunluğa ulaşırlar ancak bazı çocuklarda bu biraz daha gecikebilir.

Bu eğitimin verilmesi için ebeveynlerin sabırlı olması önemlidir. Çünkü çocuğun alışması aylar sürebilmektedir. Bu süreçte birçok sorunla karşılaşılabilir ancak çocuğa karşı sabırlı ve sevgi dolu olmak süreci kolaylaştıracaktır.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanır?

Tuvalet eğitimine başlama genelde 2-4 yaşları arasında olsa bile bunun için en sağlıklı zamanı siz belirleyebilirsiniz. Çocuğunuzun yeterli fiziksel ve mental erişkinliğe ulaşması eğitimin kalıcı ve etkili olması açısından önemlidir. Bu yüzden yaştan ziyade yeterli olgunluğun oluşmasını beklemeniz en doğrusudur.

Çocuğun Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Öncelikle bilmelisiniz ki bu kısa sürecek bir işlem değil. Çocuğun tuvalet eğitimi ne kadar sürer sorusunun cevabı belirsizdir çünkü çocuğunuza bağlıdır. Ancak gün içinde mesane ve bağırsakların kontrolünü edinmesi haftalar hatta aylar alabilmektedir. Birkaç ay sürebilen bir çaba gerektirmektedir. Gece uykuda kontrol ise gündüzden biraz daha uzun sürmektedir. Gündüz alışkanlığı tamamen oturmuş olsa bile gece kaçırma durumlarının tamamen bitmesi birkaç ay daha alabilir.

Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuğunuz şu koşulları sağlıyorsa tuvalet eğitimine hazır demektir :

 

 • Birkaç saat boyunca kuru kalabiliyorsa
 • Bir veya iki adımlı talimatlı takip edip uygulayabiliyorsa
 • Yapması gerektiğinin farkına varabiliyorsa
 • İhtiyacını size söylemek için birkaç kelime kullanabiliyorsa
 • Lazımzılığın üzerine oturabiliyorsa
 • Kendi pantolonlarını indirip giyebiliyorsa
 • Kendi lazımlığını kullanmak ve kendi başına giyinmek istiyorsa

 

Çocuğu Tuvalete Alıştırma Teknikleri

Çocuğunuzu tuvalete alıştırma teknikleri için şunlara dikkat etmelisiniz :

 

Kendinizi Hazırlayın

Çocuğunuzu tuvalete alıştırmak için en uygun zamanı belirleyin. Yani eğitimin yarıda kesilmeyeceği taşınma,doğum gibi olayların olmadığı zamanları seçin ve mümkünse sıcak ayları seçin. Çünkü sıcak aylarda daha az kıyafet giydiği için işiniz daha kolay olacaktır.

 

Çocuğunuzu Hazırlayın

Çocuğunuzu ihtiyaç duyduğunda size söylemesi için cesaretlendirin. Ayrıca ihtiyaçlarını ifade edebilecekleri basit kelimeler öğretin. Ayrıca kendi başlarına çıkartabilecekleri kıyafetler giydirmeye çalışın.

 

Lazımlığı Hazırlayın

Lazımlığın çocuğunuz için rahat bir konumda olduğundan emin olun.Ayrıca ayaklarını koyacakları desteğin de rahat ve sağlam olduğundan emin olun.

 

Yeni Alışkanlığı Adım Adım Yerleştirin

Çocuğunuza lazımlığı göstererek adım adım tuvalet alışkanlığını öğretin :

 • Öncelikle çocuğunuzu lazımlığa giysileriyle oturtun.
 • Daha sonra çocuğunuzun altındaki kirli bezi çıkartıp lazımlığa oturtun. Hatta kirli bezi de lazımlığa koyabilirsiniz. Bu çocuğunuzun, lazımlığın ne amaçla kullanıldığını anlamasını kolaylaştıracaktır.
 • Birkaç gün sonra çocuğunuzu günde birkaç kere lazımlığa oturtun.İşlemleri günde birkaç kere uygulamaya başlayın.
 • Son olarak lazımlığı günün belli zamanlarda kullanmaya alıştırın. Sabah kalkınca yemeklerden sonra,dinlenmeden sonra ve gece yatmadan önce gibi zamanlara alıştırabilirsiniz.

İlerlemeyi Ödüllendirin

Çocuğunuzu ihtiyacı olduğunda size söylemesi için cesaretlendirin. Size söylediklerinde onları ödüllendirin. Hatta lazımlığa giderken kaçırsa bile size söylediği için yine de ödüllendirin. Cezalandırmaktansa ödüllendirmek çocuğunuzu daha fazlasını yapmak için motive edecektir bu yüzden sürekli motive etmeye çalışın ve her adımda ödüllendirin. İlerlemesini kutlayın ve yardımcı olun. Örneğin çocuk bezinden yavaş yavaş tuvalete alıştırma küloduna geçirin.

 

Tuvalete Alıştırma Külodu

Çocuğunuz bir iki hafta boyunca başarılı bir şekilde lazımlık kullandıktan sonra pamuk iç çamaşırı veya tuvalete alıştırma küloduna geçebilirsiniz.

 

Örnekle Gösterin

Çocukların en iyi öğrenme şekli örnek almadır. Bu yüzden sizin tuvalete gidiş sürecinizi onlara gösterin. Gideceğiniz zaman geldiğin söyleyip hazırlığınızı gösterebilirsiniz. Böylece onlar da aynısını yapacaktır.

Karşılaşabileceğiniz Zorluklar

Eğer çocuğunuz lazımlık kullanmaya veya bu eğitim için söylediklerinize karşı koyuyorsa bu onun henüz bu eğitim için hazır olmadığını gösterir. Çocuğunuzu böyle bir durumda zorlamayın. Bunun yerine bir süre ara verin ve daha sonra tekrar deneyin.

Çocuğunuz kabız olduğu zaman da tuvalet eğitimine karşı koyabilir.

Ne Zaman Profesyonel Yardım Alınmalı?

Eğer çocuğunuzun özel desteğe ihtiyacı varsa,bir doktorla görüşmek ve çocuğunuzun bu eğitim için hazır olup olmadığını öğrenmek faydalı olacaktır.

Ayrıca eğer çocuğunuz 4 yaşından büyükse ve aylardır tuvalet eğitimini almayı reddediyorsa bir doktora başvurmanızda fayda var.

 

Bu yazımızda da çocuklarınıza tuvalet eğitimini nasıl verebileceğinizi anlattık. Kendinize iyi bakın 🙂