Erken Doğan (Prematüre) Bebekler

Her yıl, yaklaşık olarak 500.000 erken doğan (prematüre) bebek dünyaya gelir. Örneğin; Amerika’da doğan her 8 bebekten biri vaktinden önce dünyaya gözlerini açar. Eğer anne karnındaki bebek 37 haftasını tamamlarsa veya 37 hafta öncesinde doğarsa, erken doğum meydana gelir ve doğan bebek de yeni doğan; bir diğer adı ile prematüre bebek olarak adlandırılır. Tam süreli gebelik ise; 40 haftadır.

Doğuma son bir ay kala; son haftalarda anne karnındaki bebek önemli bir ölçüde gelişmeye ve büyümeye başlar. Yeni doğan bebekler 40 haftayı tamamlayamadıkları için; normal sürede doğan bebeklere göre daha az ağırlığa sahip olurlar. Organlarının tam gelişimi için yeterli süre olmadığından; bazı sağlık sorunları da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle, erken doğan bebekler hastanelerde özel yeni doğan yoğun bakım ünitesine alınarak, özel bir tıbbi bakıma ihtiyaç duyarlar.

Genel doğum istatistiklerinde; ortalama her 10 yeni doğandan birinin erken doğum ile beklenen tarihlerden önce dünyaya gözlerini açtığı sonucu ortaya çıkıyor. Özellikle Türkiye’de erken doğum oranları bir hayli yüksektir. Erken doğumu tetikleyen en önemli nedenlerden biri ise; anne adayının yaşıdır. Yapılan araştırmalarda, genelde 30 yaş ve üzeri hamile kadınların erken doğum yaptığı ve erken doğan bebeklerin dünyaya geldiği sonucu ortaya çıkmaktadır.

Yeni doğan bebeklerin ağırlıkları 1 kilo ile 2 buçuk kilo aralığında olmaktadır. Erken doğanların bağışıklık sistemlerinin henüz onları koruyacak şekilde gelişmemiş olması, bir süre küvöz denilen özel bir yerde bakımlarının yapılması şartını gerektirir. Böylelikle yeni doğanlar mikroplara karşı bu ortamlarda bir süre özel olarak korunur.

Erken doğan bebekler hastanelerin özel yeni doğan bakım ünitelerine alınmasına bağlı olarak, prematüre bebekler için özel olarak üretilen hazır gıdalar ile beslenirler. Bu beslenme ilk zamanlarda burundan yapılır ve 40 haftalık doğum süresi tamamlanana kadar sürekli uyurlar.