Etkili Öğrenme İçin Hafıza Teknikleri

Birçoğumuz için önemli bir sorundur unutkanlık. Birçok insan yeni tanıştığı insanların isimlerini ve yüzlerini hatırlayamamaktan şikayet eder. Ancak belli tekniklerle hem birşeyler öğrenmek hem de isimleri ve yüzlerini anımsayabilmek için hafızanızı geliştirebilirsiniz. Bilgileri hafızamıza almaya çalışırken yaptığımız en büyük hata sadece tekrara güvenmektir. Araştırmalar göstermektedir ki görselleştirilen bilgiler özellikle de duygu katılmışsa beynimizde çok daha kalıcı oluyor. Vereceğimiz teknikler de bu görselleştirme konusuna odaklanmaktadır. Fazla uzatmadan tekniklere geçelim :

1)Hafıza Sarayı Tekniği

Bu tekniğin kökeni eski çağlardaki hatiplere kadar dayanmaktadır. Sherlock Holmes dizisinde de sıkça değinilen bu teknik, hafızaya alınacak bilgileri bilinen yerlerle eşleştirmeye dayanmaktadır. Örnek olarak bir liste ezberlenecekse bu listenin her elemanı evin bir odasında hayal edilebilir. Teknik uygulanırken iyi bilinen herhangi bir ev,ofis,sokak düşünülebilir. Listedeki her elemanı bir bölümde yaratıcı şekilde hayal etmelisiniz. Örnek olarak listenizin ilk elemanı ayakkabı olsun ve mekan olarak da evinizi seçtiğinizi varsaylım. Eviniz de kapıdan girdiğinizde karşınıza ilk çıkan odası mutfak olsun. Mutfakta yemek yapan bir ayakkabı düşünebilirsiniz. Veya mutfakta ayakkabı pişirdiğinizi ve kokunun her yere yayıldığını hayal edebilirsiniz. Her madde için farklı bir oda kullanırsanız daha akılda kalıcı olacaktır.

2) Akıl Çivileri Yöntemi

Bu yöntemi uygulamak için öncelikle her sayıyı unutmayacağınız bir imgeyle eşleştirmeniz gerekiyor. Örnek olarak 1-> direk, 2->kuğu, 3->martı gibi 9 ‘a kadar eşleştirmelisiniz. Rakamların benzediği nesneleri kullanabileceğiniz gibi seslerinin benzediği nesneleri de kullanabilirsiniz. Bu listeyi bir kere ve aklınızdan çıkmayacak şekilde ezberlemelisiniz. Bu listeyi benzerliklerle birlikte ezberledikten sonra artık herhangi bir listeyi ezberlemek için tek yapmanız gereken listedeki her maddeyi bu listenin maddeleriyle birlikte canlandırmak. Örnek olarak ezberleyeceğiniz listenin ilk elemanı ayakkabıysa boş bir ayakkabının bir direğe(1->direk) tırmanmaya çalıştığını ama her seferde düştüğünü hayal edebilirsiniz. Hayal gücünüzü ve duyularınızı ne kadar çalıştırırsanız o kadar akılda kalıcı olacaktır.

3)Akrostiş Yöntemi

Bu yöntemi okul hayatınızda birçok kez kullanmışsınızdır. Teknik ezberlenecek kelimelerin baş harflerinden anlamlı ve akılda kalacak bir akrostiş oluşturmaya dayanmaktadır. Okul hayatından oldukça tanıdık gelen bu teknik üzerinde fazla durmayacağız.

4)Bağlama Yöntemi

Birçok konuyu çalışırken aklımızda tutmakta zorlanırız ama izlediğimiz dizilerin hikayeleri belki yıllar sonra bile aklımızdan çıkmaz. Özellikle duygularımıza hitap eden hikaye parçaları standart bilgi parçalarından daha fazla aklımızda kalıyor. işte bu teknik de bundan faydalanarak oluşturulmuş. Ezberlemek istediğiniz listeleri birbirlerine absürd bir hikaye ile bağlamalısınız. Ortaya çıkan hikaye ne kadar saçma komik ve duyularınıza hitap eder şekilde olursa o kadar aklınızda kalacaktır. Örnek olarak listenizin ilk kelimesi ayakkabı ikinci kelimesi yoğurt ve üçüncü kelimesi de kitap olsun. Ayakkabılarınızın bir çift olarak uyandığını hayal edin. Daha sonra bir tanesi buzdolabına gidiyor ve bitmek üzere olan yoğurdu alıp bir güzel salonun ortasına döküyor. Bu durumu gören ayakkabınızın diğer çifti önce dökülen yoğurdu bir miktar toplamaya çalışıyor daha sonra böyle olmayacağını fark edip kütüphaneden bir kitabı alıp onunla yerleri silmeye başlıyor. Listenin kalanını da hikayeye ekleyerek akılda kalıcılığı arttırabilirsiniz.

 

Yukarıda verdiğimiz hafıza tekniklerini uygularken yaratıcılığınızı ne kadar kullanırsanız kendinizi o kadar çok geliştirir ve o kadar hızlı ezberlemeye başlarsınız. Hayal gücünün hafızadaki rolünün çok önemli olduğunu unutmayın. Kendinize iyi bakın…