Evcil Hayvan Beslemenin Pozitif Psikolojik Etkileri

Sahipleriyle güçlü,güvenilir ve sevgi dolu bağlar kuran evcil hayvanlar, sadece yalnızlığa çare olmanın yanında psikolojik ve fiziksel sağlığımıza da oldukça faydalı oluyorlar.

Yalnızlığımızı paylaşan,zor zamanlarımızda bizi asla terk etmeyen ve bize sadakati,sevmeyi,dostluğu ve karşılıksız sevmeyi öğreten dostlarımız aynı zamanda sadece varlıklarıyla bizi birçok hastalığa ve probleme karşı da koruyor.İşte sevimli dostlarımızın bize faydaları :

1)Strese Karşı Oldukça Etkili

Sevimli dostlarımızla vakit geçirmenin,beynimizde endorfin hormonlarımızı arttırdığı gözlemlenmiş. Bu hormonların artmasına bağlı olarak acı ve anksiyete de azalmakta. Bu sayede dostlarımız stresimizi de azaltmış oluyor. Ayrıca şu sevimli bakışlar en gergin insanın bile içini ısıtıp rahatlatacak cinsten değil mi ? =)

2) Kalp Hastalıkları Riskini Azaltıyor

Yapılan araştırmalara göre evcil hayvan besleyen insanların diğerlerine göre kalp krizi riskinin %30 ile %40 arasında daha az olduğu gözlemlenmiş. Aynı zamanda stresi azalttıkları için de kalp kriziyle ilgili sorunlardan uzaklaştıran sevimli dostlarımız bu yolla da sağlığımıza faydalı oluyor.

3)Yalnızlığa Ve Depresyona Karşı Terapi

Sevimlilikleri,sadakatleri ve karşılıksız sevgileriyle bizlere en zor zamanımızda bile dostluk eden evcil hayvanlarımız depresyona karşı da zihnimizi koruyor.

Öyle ki evcil hayvan beslemek tarihin eski zamanlarından beri bir terapi biçimi olarak da kullanılmakta. Eski tarihi kayıtlarda bile evcil hayvanların, insanlar üzerinde rahatlatıcı ve geliştirici özellikleri olduğu yer almakta. Ayrıca yaşlı insanların odaklanma yeteneklerini güçlendirdiği,çocuklarda ise sorumluluk duygusuyla birlikte güven ve sağlıklı sevgi duygularının gelişmesinde oldukça önemli rol oynuyor. Sevimli dostlarımız sahiplerini yalnız bırakmayarak ve sevgilerini göstermekten çekinmeyerek yetişkinlerde ve çocuklarda özgüven ve özsaygının da zor koşullar altında eksilmesinin önüne geçiyor.

4)Alerjileri Azaltıyor

Bilinenin aksine evcil hayvan beslemek alerjilere karşı da etkili bir rol oynuyor. Evcil hayvan beslemek özellikle çocukların alerjilere karşı dayanıklılıklarının artması ve bağışıklıklarının gelişmesinde oldukça faydalı. Araştırmalara göre küçükken evcil hayvan besleyen çocuklar %19 ile %33 arasında daha az alerjik reaksiyon gösteriyorlar.

 

Bu yazımızda da sevimli dostlarımızın hayatımıza faydalarından bahsettik. Özellikle son zamanlarda küçük dostlarımızın yaşadığı üzücü olayları dikkate aldığımızda, onlardan sevgi ve sadakat konusunda öğrenmemiz gereken çok fazla şey olduğu ise ortada. Sadece bir hayvana iyilik için değil aynı zamanda kendinize ve çocuklarınıza da büyük bir iyilik yapmak istiyorsanız bir evcil hayvan edinin. Kendinize iyi bakın 🙂