Evde Kıvırcık Saç Bakım Süreci

Bugün sizlere daha önce yaptığım evde kıvırcık saç bakımının gelişim sürecini anlatacağım. Saçlarımla ilgili sorunlarımı, şikayetlerimi, psikolojimi evde kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır adlı yazımızda anlatmıştım. Önceden gür ve uzun olan saçlarım, daha sonra nasıl döküldü, nasıl değişimler geçirdi anlattım. Saçlarımdaki bu olumsuz değişimi nasıl durduracağım, neler yapabileceğim derken milyon tane araştırma yaptım ve artık bir şeyler uygulamaya karar verdim.

Dökülen, incelen, uçları kötüleşen saçlarım için neler yaptım?

İlk işim zeytinyağından başlamak oldu. Neden mi? Çünkü saçlarım inanılmaz yıpranmış durumda ve hiçbir ürünle normal haline dönmüyor. Doğal bir bakım gerektiğine karar vererek haftada bir zeytinyağı maskesi yapmaya karar verdim. Zeytinyağı sayesinde saçlarım daha iyi beslenmeye başladı. Bu sürece en önemli katkım da şampuan kullanımını bırakmak oldu. Bunun için de şampuan yerine organik zeytinyağlı sabun kullanmaya başladım. ( Böyle bir düşünceniz varsa kesinlikle organik olduğundan emin olun, ben yapımına şahit olduğum bir yerden temin ediyorum. ) Yaklaşık altı aydır organik zeytinyağlı el yapımı sabun kullanıyorum. Tamamen şampuana veda ettim. 🙂 Bu arada zeytinyağ maskesinde sadece 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı kullanıyorum. Bu altı aylık süreçte saçlarımdaki değişikliği herkes fark etti. Olumlu dönüşler aldım. Saçlarıma bakış açım değişti. Mutlu oldum.

Zeytinyağı maskesinden sonra neler yaptım bu altı ayda?

Organik zeytinyağlı sabun ve zeytinyağı maskesinden sonra ayda bir kerede zeytinyağı, yumurta ve bal karışımından oluşan bir maske yaptım saçlarıma. Malzemelerimiz tam olarak 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı baldan oluşuyor. Bunları bir kapta güzelce karıştırıyoruz ve özellikle saç uçlarımıza sürüyoruz. Ben zeytinyağ maskesini saç diplerime de uyguluyorum. Fakat bu ballı yumurtalı maskeyi saçlarıma uyguluyorum, en çok da uçlara. Çünkü benim saç uçlarımın daha çok beslenmeye ihtiyacı vardı. Bu maskeyi sürdükçe saçlar sertleşiyor, siz de sürerken fark edeceksiniz saçlar kalıp gibi oluyor ama çok hoş. 🙂 Daha sonra yaklaşık 1 saat bekliyorum. Sonra saçlarımı yıkıyorum. Yıkarken en önemli şey sıcak su kullanmayın, yumurta katılaşabiliyor ve ağzınıza da gelmemesine dikkat edin. Soğuk su veya ılık su kullanabilirsiniz. Benim bu maskeden sonra saçlarım dolgunlaştı.

İki maskeyi de pek düzenli yapamasam da yaptığım zaman farkı hemen anlıyorum. Özellikle organik zeytinyağlı sabun kullanımı ile desteklenirse. Gerçekten saçlarım konusunda inanılmaz bir kırgınlığım oluşmuştu. Özellikle eski fotoğraflara baktıkça. Ama şu an iyiye gittiğini hissediyorum ve bu beni mutlu bir insan yapıyor.

Aramızda kendini çaresiz hisseden, saçlarından nefret eden birçok kadın var, biliyorum. Çünkü altı ay önce ben de onlardan biriydim. Saçlarımı beslemiyordum ve saçlarım için kullandığım malzemeler, kimyasal içeriklerinden dolayı saçlarımı daha çok yıpratıyorlardı. Doğal ürünler en büyük destekçim oldu. Ben artık saçlarımdan memnunum, artık mutluyum. Siz de bunu hak ediyorsunuz. En kısa zamanda denemenizi öneririm. Saçlarınıza iyi bakın ve mutlu olun. 🙂