Evde Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Bugün size evde kıvırcık saç bakımı hakkındaki kendimde uyguladığım ve gerçekleşen değişimi anlatacağım. Biz kadınlar için saç oldukça önemli bunu hepimiz biliyoruz, kabul ediyoruz. Düz saçlı kadınlar için saçın şekil almama sorunsalı, dalgalı saçlar için ise bir arada kalma durumu var. Ama kıvırcık saça sahip olmak ve onla ilgilenmek ortada daha büyük bir sorun yaratabiliyor bazen. Bunu benim gibi kıvırcık saça sahip olanlar anlayacaktır eminim.

Neden mi?

Çünkü kıvırcık saç kıvrımlardan dolayı güneşten gelen ışınları daha çok kırar bu da saçımızın bakımsız ve yıpranmış olarak görünmesine sebep olur. Saç uçları diğer saçlara göre daha kolay yıpranır ve bukle uçlarında bozulmalar oluşur. Bunun gibi birçok etkenden dolayı saçlarımız kolayca yıpranıyor. Hem bu yüzden hem de daha sağlıklı kıvırcık saçlara sahip olmak için evde kıvırcık saçlara bakım yapmak şart kızlar!

3-4 hafta önce saçlarım nasıldı ?

Kıvırcık saçlı olduğum için size kendi deneyimimden bahsedeceğim. 1 yıl öncesine kadar saçımda hiç dökülme olayı yaşamadım. Yaklaşık 5-6 ay önce ilk defa saçlarım dökülmeye başladı. Sabah uyandığımda yastığımda saçlar oluyordu. Bu durum beni oldukça tedirgin etti. Bir süre devam etti ve saç dökülmesi sona erdi. Fakat saçımda gözle görülür bir değişiklik vardı. Kıvırcık saçlarım eskisi gibi değildi. Daha önce gür ve omuzlarımdan aşağıya dökülen saçlarım; omuz hizamın üstünde kalıyor ve ne dolgunluğa ne de gürlüğe sahipti. Üstelik kıvırcık saçlarım bir de ine telli. Baya canımı sıktı bu durum. Hep evde kıvırcık saçlara bakım yapmalıyım diye düşünüp bir türlü vakit bulamıyordum. 2. Dökülmeyi 1-2 ay önce yaşadım. Artık ciddi bir araştırmaya başladım. Daha öncede bu konuda araştırmalarım oldu fakat yapacağım bakımlara güvenemediğim için yapmadım.

Şu an saçlarım nasıl ?

Yaklaşık 3-4 hafta önce bir arkadaşımla konuştum ve bana organik ürünler kullanmam gerektiğini söyledi. Şu an piyasadaki çoğu şampuanda sülfat olduğunu biliyordum ama buna rağmen kullanıyordum. Ama sülfat saç tellerini daha çok inceltiyor ve saçlar uzun vadede zarar görüyor. Bu yüzden şampuan kullanmayı bıraktım ve yapımına da şahit olduğum organik zeytinyağlı sabun kullanmaya başladım ki içinde hiçbir katkı maddesi yok. Bu tarz ürünler kullanmaya başladığınızda ilk başlarda saçlarınız sert oluyor çünkü içinde sülfat yok. Ama zamanla saçlarınız bu duruma alışıyor. Kıvırcık saçlarıma bu organik zeytinyağlı sabunun iyi geldiğini hissettim ve zeytinyağı maskesi yapmaya karar verdim saçlarıma. İki haftada bir veya ayda bir zeytinyağı maskesi yapabilirsiniz. Saç tipinize göre karar verebilirsiniz buna. Bir kaba 3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı döküp özellikle saç uçlarına yaparak tüm saçınıza uygulayın. Saç uçlarınızla birlikte tüm saçınız beslenmiş olacak ve size bir canlılık katacaktır. (Yıkarken eğilerek yıkamaya özen gösterin.) Bu maskede gerçek zeytinyağı kullanmak önemli tabi ki. Daha önce kulak hizama kadar çok olan, kulak hizasından aşağısı aralıklı tel tel olan saçlarım zeytinyağı sayesinde çok güzel beslendi. Şu an 3-4 haftalık zaman diliminde aynaya baktığımda beni mutlu eden bir saç var , önemli olan da bu değil mi zaten.

Kıvırcık saçlarım beni o kadar takıntılı yapmıştı ki hem üzülüyordum hem ne yapacağımı bilmiyordum. Şu an saçlarımla tekrardan mutlu olmaya başladım. Tamamen şampuanı bıraktım ve organik zeytinyağı sabun kullanıyorum. Tabi bunların şampuan türleri de var güvendiğiniz bir yerden alabilirsiniz. Ben yapımına şahit olduğum bir yerden aldım. Tabi ki kıvırcık saç diyince saç kremsiz olmaz. 😀 Hala piyasadaki saç kremlerinden kullanıyorum fakat en kısa zamanda bu konuda da bir değişiklik düşünüyorum. Kıvırcık saçlarıma zarar veren bir saç kremi kullanmak istemiyorum.

Son olarak kıvırcık saçlarımız olduğu için ve onların daha çok neme ihtiyacı olduğu için bu tarz bakımlar yapmamız şart kızlar. Hatta sadece kıvırcık saçlara özel değil bunlar hangi saç tipine sahip olursanız olun söylediklerimi denemenizi öneririm. Saçlarımız bizim her şeyimiz, en ufak bir değişimi bile bizi hemen etkiliyor. Tabi ki saçlarınıza bir şey uygulamadan önce veya bir ürünü almadan önce ona karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenin. Alerjiniz varsa yapmayın ve aldığınız ürünlerin güvenilir olduğundan emin olun. Evde kıvırcık saçlara bakım konusundaki maceramın başlangıcı böyle. Sizde şu an denediğiniz doğal bakımlar varsa ve faydasını görüyorsanız bizle paylaşın birlikte enerjimizi yükseltelim. Ben de denedikçe yaptığım maske-bakımları ve etkilerini sizlerle paylaşacağım. Artık kıvırcık saçlarla mutlu olalım, stres yapmayalım. 😀