Evde Yapılan Yüz Maskeleri

Pahalı cilt güzellik salonları ve çalışmaları yaptırmadan güzel,parlak ve kusursuz bir cilt her kadının hayalidir. Ancak birçok kadın içerdiği zararlı kimyasallara ve hızlar artan fiyatlarına rağmen hazır cilt kremlerini kullanıyor ya da pahalı güzellik salonları tercih ediyor. İşte bu yazımızın konusu da kadınları bu dertlerden ve masraflardan kurtaracak : evde yapılan yüz maskeleri

Güzel bir yüz maskesinin iyi gelmeyeceği çok az şey vardır. Güzel bir yüz maskesi gün içindeki stresinizi alır,yüzünüzdeki yaraları iyileştirmede yardımcı olur,gözeneklerinizi küçültür ve cildinize kusursuzluk sağlar. Öyleyse hem cebinize hem de cildinize dost evde yapılan yüz maskeleri  tariflerimize geçelim :

Kakaolu ve Avokadolu Nemlendirici Maske

Daha önceki ballı limonlu yüz maskesi yazımızda balın anti bakteriyel yapısından bahsetmiştik. Bu sebepten bu maskemizin de assolisti bal olacak. Bir diğer malzememiz ise avokado. Olağanüstü bir nemlendirici etkiye sahip olan avokado, cildi yatıştıran ve anti oksidan etkisi olan kakao ile birleştiğinde cilt için hem oldukça lezzetli hem de oldukça faydalı bir ikili ortaya çıkıyor. Tabiki bu ikiliyi bir arada tutacak olan anti bakteriyel etkili balı da unutmamak gerek. Maskemizin malzemelerini verdiğimize göre artık yapım aşamasına geçebilriz :

 1. Öncelikle bir avokadonun dörtte birini ayırın ve bir kasede ezin
 2. Daha sonra ezilmiş avokadonun üzerine bir yemek kaşığı kakao ve bir yemek kaşığı bal ekleyin.
 3. Malzemeleri iyice karıştırın tamamen birbirine karıştığına emin olun
 4. Maskeyi uygularken yüzünüzün nemli olmamasına özen gösterin. Uyguladıktan sonra 10 dakika bekleyin.
 5. Daha sonra yüzünüzü sıcak suyla yıkayın ve yüzünüzü nemlendirin.

Besleyici Bal Maskesi

Bu maskemizin de başrolü akne karşıtı balımız. Yine akne karşıtı olarak bilinen bir diğer malzeme ise besin mayası. Bu maddeyi daha önce duymamış olabilirsiniz zira sıkça kullanılan bir madde değil. Ancak vegan marketlerden ve internetten kolayca edinebilirsiniz. Normal ekmek mayasından elde edilen besin mayası da B vitaminleri açısından zengin yapısıyla cildinizi sakinleştirirken aknelere karşı mücadele eder. Özellikle adet döneminde ortaya çıkan cilt sorunları için oldukça etkilidir. Maskemizin son malzemesi ise cildi ölü hücrelerden temizleyen ve yine cildi yatıştırma özelliği olan kuru papatya. Kuru papatya da cildi besler ve ciltteki problemlere iyi gelir. Ayrıca demlenmiş papatyayı soğuduktan sonra tonik olarak da kullanabilirsiniz. Malzemelerimiz tamamlandığına göre tarife ve uygulamaya geçebiliriz :

 1. İki tane papatya çayını bir büyük bardak suyla demleyin ve tamamen soğumasını bekleyin.
 2. Bir kasede bir yemek kaşığı bal ile bir yemek kaşığı besin mayasını iyice karıştırın.
 3. Karışıma tamamen soğumuş papatya çayından bir miktar dökün. Burada miktarı belirleyecek olan kıvamdır. Kıvamın yüzünüze sürülecek kadar akışkan ama su gibi gitmeyecek kadar katı olmasını sağlayın. Bunun için yavaş yavaş ekleyebilirsiniz.
 4. Cildinize ince bir tabaka oluşturacak şekilde uygulayın ve 20 dakika bekleyin.
 5. Daha sonra yüzünüzü durulayın ve kurulayıp nemlendirin.

Muzlu Yüz Maskesi

Bu maskemiz evde kolayca bulunan malzemelerden oluşuyor. Ayrıca cildi temizlerken,cilde doğal bir parlaklık kazandırıyor. Üstelik her cilt tipine de uygun bir yapısı var. İlk malzememiz olan muz,cildinizi nemlendirirken yaşlılık karışıtı bir etki de gösteriyor. Bir diğer malzememiz olan portakalsa asitli içeriği ile cilt lekelerini temizlemede oldukça faydalı. Son malzememiz ise bu iki meyveyi bir arada tutacak olan klasik malzememiz bal. Bal hakkında daha fazla konuşmaya gerek olmadığı için hemen maskemizin tarifine geçelim :

 1. Yarım muzu bir kasede güzelce ezin.
 2. Bir yemek kaşığı portakal suyunu ve bir yemek kaşığı balı kaseye ekleyin ve iyice karıştırın.
 3. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Topaklar olabilir bunların bir zararı yoktur öylece uygulayabilirsiniz.
 4. Ilık suyla yüzünüzü yıkayın ve nemlendirin.

Kahvaltı Maskesi

Maskenin adı biraz kafanızı karıştırmış olabilir ancak içeriği tam olarak bir kahvaltı öğününden oluşuyor. Hem de oldukça lezzetli ve sağlıklı bir kahvaltı öğününden oluşuyor. Ancak sağlıklı bir kahvaltının bedeninize ve ruhumuza verdiği rahatlamayı yüz maskesi olarak kullandığınızda da cildinizde hissediyorsunuz. Ayrıca yağlı ciltler için mükemmel bir tarif olan kahvaltı maskesi cildinizi matlaştırıyorda. Bu lezzetli maskemizin iki başrolü var. Bir tanesi yulaf ezmesi diğeri ise yumurta sarısı. Daha fazla uzatmadan tarife geçelim :

 1. Bir yumurta sarısı,bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı zeytin yağını, yarım su bardağı yulaf ezmesiyle karıştırın.
 2. Güzelce karıştıktan sonra yüzünüze sürün ve 15-20 dakika kadar bekleyin.
 3. Ilık suya yüzünüzü yıkayın ve nemlendirin. Ayrıca lavabonuzun tıkanmamasına özen gösterin 🙂

Papaya Parlatıcı Maske

Her ne kadar papaya tropikal meyve olsa da belli yerlerde bulmak mümkün. Bu maskemiz ise cilde pürüzsüzlük katarken cilt lekelerini de ortadan kaldırıyor. Hemen tarifimize geçelim :

 1. İki yemek kaşığı bal ile yarım çay bardağı ezilmiş papayayı karıştırın.
 2. Karışımı yavaşça yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika bekleyin
 3. Yüzünüzü yıkayın ve nemlendirin.

Ballı Portakallı Maske

Bu maskemiz de fazla uğraşmak istemeyip az malzemeyle cildine parlaklık katman isteyenler için. Maskede sadece iki malzeme bulunuyor. Ancak iki malzeme de daha önce faydalarından bahsettiğimiz hem yararlı hem de oldukça lezzetli malzemeler. Bir malzememiz neredeyse maskelerimizin vazgeçilmezi bal diğeri ise portakal. Haydi hemen tarife geçelim :

 1. Üç yemek kaşığı portakal suyunu çeyrek su bardağı bal ile karıştırın
 2. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin
 3. Ilık suyla yüzünüzü yıkayın ve nemlendirin.

Hindistan Cevizi Yağı Ve Ballı Yüz Maskesi

Şimdiye kadar paylaştığımız maskelerin çoğunda bal bulunuyordu. Balın antiseptik yapısı ayrıca maske yapmaya müsait akışkanlık seviyesi artık neden birçok maskede tercih edildiğini açıklıyor. Ancak bal, bir diğer mucizevi malzeme olan hindistan cevizi yağıyla birleştiğinde cilt lekelerinin iyileşmesinden sivilcelere ve sivilce izlerine kadar her türlü soruna iyi gelen bir maske ortaya çıkıyor. Üstelik cildi besliyor ve güzelleştiriyor. Birçok ünlü blog yazarı ve uzmanın da tavsiye ettiği hindistan cevizi yağı maskesi tarifi ise şöyle :

 1. Eğer limon suyu kullanmayacaksanız bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını bir yemek kaşığı bal ile karıştırın
 2. Eğer limon suyu kullanacaksanız 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı bal ile karıştırın.
 3. Karışımı macun kıvamına getirdikten sonra yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika kadar bekleyin.
 4. Son olarak yüzünüzü sıcak suyla yıkayın

Avokado,Zeytin Yağı ve Muzlu Maske

Avokadonun cilde faydalarından bahsetmiştik. Ezildiğinde, kuru ciltler için çok doğal bir nemlendirici olmasının yanında yüz kızarıklıkları ve tahriş olan yerler için oldukça faydalı folik asite sahiptir. Bir diğer malzeme olan muz ise avokado gibi doğal bir nemlendiricidir. Aynı zamanda içeriğindeki A vitaminleri cildi besler ve kuru ciltlerin onarılmasını sağlar. Bu nemlendirici ve besleyici maskemizin tarifi ise şöyle :

 1. Yarım avokado, (kabukları soyulmuş) yarım muz ve bir yemek kaşığı zeytin yağını bir kasede karıştırın.Meyveler güzelce ezilmeli ve birbirine karışmalı
 2. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 15 dakika kadar bekleyin.
 3. Yüzünüzü nemli bir havluyla temizleyin ve nemlendirin.

Salatalık Maskesi

Faydalarını bilmeyenin olmadığı,birçok dizide ve filmde de bir şekilde geçen ünlü doğal maskemiz : Salatalık Maskesi. Bu maskenin yapılması için birçok farklı yöntem olsa da biz nemlendirici ve besleyici özelliği olan püre halini anlatacağız. Tek malzememiz salatalık olduğu için hemen tarife geçebiliriz :

 1. Kullanacağınız kadar salatalığı kabuklarını soyarak doğrayın
 2. Daha sonra blenderdan geçirin veya çatalla ezip sıvıya yakın hale getirin
 3. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin
 4. Ilık suyla yüzünüzü yıkayın ve bir havluyla durulayın.

Kırmızı Maske

Son maskemiz de akne ve sivilceler için oldukça etkili bir tarif olacak. Bu maskemizin malzemelerinden olan tarçın oldukça güçlü bir antiseptik etkiye sahip. Bakterilere karşı oldukça etkili olan tarçın gözeneklerinize de nüfuz edip cildinizi oldukça güzelleştirecek. Bir diğer malzememiz ise küçük hindistan cevizi. Normal hindistan cevizine benzeyen yapısıyla siyah noktalara özellikle oldukça etkilidir. Küçük hindistan cevizini aktarlarda bulabilirsiniz. Son malzememiz olan bal ise antibakteriyel yapısıyla bildiğimiz maskelerimizin vazgeçilmezi. Tarife gelecek olursak :

 1. 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı tarçın ve bir yemek kaşığı küçük hindistan cevizini karıştırın.
 2. Kıvamı çikolata kreması oluncaya kadar karıştırın. Eğer bu kıvam olmazsa biraz bal ekleyebilirsiniz.
 3. Yüzünüze uygulayın ve 30 dakika kadar bekleyin
 4. Daha sonra yüzünüzü yıkayın.

 

Bu yazımızda sizinle evde yapılan yüz maskeleri hakkında araştırmalarımızı paylaştık. Yüzünüzü nemlendirmek için doğal nemlendirici tarifimiz de çok yakında sizlerle olacak. Kendinize iyi bakın 🙂