Hamilelik ve Egzersiz

Egzersiz yapmak yeni bir anne olmanın fiziksel taleplerine uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır. Düzenli egzersiz aşırı kilo alımını önler ve gestasyonel diyabet geliştirme riskini azaltır. Preeklampsi gibi diğer gebelik komplikasyonları riskini de azaltabilir. Psikolojinizi pozitif olarak destekler ve doğum sonrası depresyon riskini azaltabilir. Hamilelik sırasında sadece yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bebeğinizi doğurduktan sonra uzun süre devam eder; Kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanserler geçirme olasılığınız daha az olacaktır.

Hamilelik testi pozitif olduktan hemen sonra hemen bir egzersiz maratonuna başlayamazsınız. Gebe kalmadan önce egzersiz kapasitesinizi etkileyebilecek bazı tıbbi nedenler olabilir, örneğin, önemli kalp hastalığı, kemik veya eklem sorunları veya ciddi akciğer hastalığınız varsa egzersizden kaçınmanız gerekebilir. Ayrıca hamilelik sırasında yaptığınız egzersiz türünü etkileyecek durumlar da olabilir. Prematüre doğum riski altında olan kadınlar (erken doğmuş bir bebeği olan veya kısa bir servikse sahip kişiler, ya da hamilelik sırasında kanama ya da ağır kanama geçirenler ya da çoğul gebelik geçirmiş kişiler) egzersiz konusunda doktorlarına danışmalıdır.

Egzersiz, yüksek tansiyonun kontrol edilmesine yardımcı olabilirken, bazı kadınlar preeklampsi denilen gebelikte yüksek tansiyonla ilişkili bir durum geliştirebilir ve muhtemelen daha fazla dinlenmeleri gerekebilir. Bebeğin büyümesi yavaşsa, bu plasentanın iyi şekilde işlev görmediğini gösterir ve kadınların aktiviteyi azaltması ve daha fazla istirahat etmesi istenebilir. Hamilelik sırasında şiddetli anemi geliştirirseniz, bu egzersiz yeteneğinizi sınırlar. Bu ve diğer durumlarda, egzersiz programınızın etrafındaki tavsiyelerin doktorunuz tarafından bireyselleştirilmesi gerekecektir. Bir egzersiz programının sizin için uygun olup olmadığına doktorunuz karar verecektir.