Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur?

Eğer hamileyseniz ve bel ağrılarınız başladıysa bu bebeğinizin büyüdüğünü gösterir. Yani korkacak birşey yok herşey olması gerektiği gibi ilerliyor. Her ne kadar bu ağrılar bebeğinizin büyümesiyle birlikte oluşan doğal ağrılarsa da bazen ciddi anlamda zorlu ve çekilmez olabilirler.

Şu konuda da emin olabilirsiniz ki yalnız değilsiniz. Birçok kadın özellikle de hamileliğin yarısına geldiğinde bel ağrıları çekmeye başlıyor. Bu ağrılardan tamamen kurtulmak her zaman mümkün olmasa da oldukça azaltmak ve rahatlamak için birkaç yöntem mevcut. Öncelikle bu ağrının sebebinden başlayalım ve daha sonra ağrılarınızı azaltmak için neler yapabileceğinize bakalım.

Hamilelikte Bel Ağrısının Nedenleri

Hamilelikte bel ağrısı genellikle pelvisle omurganızın sakroiliak ekleminde birleştiği yerde oluşur. Ancak bu durumun birkaç sebebi olabilir:

 • Kazanılan Fazla Kilolar : Normal sağlıklı bir hamilelik süresince kadınlar 10-15 kg alırlar. Bu kilo artışıyla birlikte omurga da bu ağırlığı kaldırmak zorunda kalır. Bu fazla kilolarla birlikte büyümekte olan bebeğin ağırlığı da eklenince sıkışan damarlarla birlikte bel ağrıları çoğalabilir.
 • Değişen Duruş Bozuklukları : Hamilelik vücudun denge merkezini değiştirmektedir. Bu durum da siz farkında olmasanız bile duruş bozukluklarına ve dolayısıyla da bel ağrılarına sebep olabilir.
 • Hormonal Hareketlilik : Hamilelik sürecinde vücudunuz relaksin adı verilen bir hormon salgılayarak bağlarış gevşemesini sağlar. Aynı hormon doğum yaklaştıkça doğumu kolaylaştırmak için eklemlerin de gevşemesine yardımcı olur. Bu hormonun etkisiyle gevşeyen omurga ve bağlarda oluşan dengesizlik de bel ağrısına sebep olabilir.
 • Kas Ayrılması  : Rahim genişledikçe, göğüs kafesinden kasık kemiğine uzanan iki paralel kas tabakası (rektal abdominis kasları) merkez dikiş boyunca ayrılabilir. Bu ayrılık sırt ve bel ağrısına sebep olabilmektedir.
 • Stres : Hormonal dengenin bozulması,hassaslaşma ve hamileliğin diğer zorluklarıyla birlikte gelen stres de kasların gerilmesine ve bunun sonucu olarak da bel ağrılarına sebep olabilmektedir.

En çok bilinen ağrı sebeplerinden bahsettik. Ancak yine de unutmayın ki iki can taşıyorsunuz. Bu yüzden fazladan hassas olmakta çok da bir sakınca yoktur. Kendinize ve bebeğinize dikkat edin ve ciddi bir sorundan şüphelendiğinizde mutlaka doktora başvurun. Lütfen şimdi vereceğimiz hamilelikte bel ağrısını hafifletmek için yöntemleri doktorunuza danışmadan denemeyin.

Uyarımızı yaptığımıza göre çekilmez olabilen ağrıları nasıl hafifletiriz bu yöntemlere bakalım:

Hamilelikte Bel Ve Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Eğer hamile kalmadan önce kronik bir rahatsızlığınız yoksa doğumdan önce ağrılarınız hafifleyecek rahatlayacaktır. Ancak yine de doğuma kadar oluşabilecek bel ağrılarınızın sıklığını azaltmak ve hafifletmek için şunları yapabilirsiniz :

 • Egzersiz : Bu konuda tekrar uyarmak gerekiyor lütfen herhangi birşey yapmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın. Düzenli egzersiz kaslarınızın daha güçlü ve daha esnek olmasını sağlar. Bu da omurgaya binen yükün daha kolay kaldırılması ve daha az ağrı demek. Egzersiz olarak yürümek yüzmek gibi basit hareketleri tercih edebilirsiniz. En doğru egzersizi ise doktorunuz önerecektir.
 • Sıcak Ve Soğuk Uygulama : Bel ağrılarınız için sıcak ve soğuk uygulamak ağrılarınızı azaltabilir. Eğer doktorunuz uygun görüyorsa günlük 20 dakika kadar ağrıyan bölgeye donmuş bir sebzeyle veya buz çantasıyla soğuk uygulayabilirsiniz. 2-3 gün geçtikten sonra ağrı olan bölgeye sıcak su torbası ile sıcak uygulayabilirsiniz. Ancak hamilelik süresince karın bölgenize sıcak uygulamamaya dikkat edin.
 • Duruşunuzu Düzeltin : Otururken ve yatarken duruş bozukluklarınızı düzeltmek omurganızdaki yükü ve gerginliği azaltarak ağrılarınızı hafifletecektir. Örnek olarak yatarken bacaklarınızın arasına sıkıştıracağınız bir yastık sırtınızı rahatlatacaktır. Otururkense yuvarladığınız bir havluyu omurganıza destek olacak şekilde sırtınıza omurga hizasında koyabilirsiniz. Ayaklarınızın altına birşeyler koymak ve omuzlarınız arkaya gelecek şekilde oturmak da duruş pozisyonunuzu düzeltmeye yardımcı olur.
 • Stresinizi Azaltın : Eğer ağrılarınızı stres kaynaklıysa biraz rahatlamak adına bir danışmanla veya bir arkadaşınızla konuşmak,biraz keyfinizi yerine getirmek de faydalı olabilir.

Birkaç küçük öneri daha :

 • Yerden birşey almanız gerekirse squad yapar gibi bütün vücudunuzla yere inerek alın dizlerinizi bükerek eğilmeyin
 • Yüksek topukluları hamilelik süresince tercih etmeyin.
 • Sırtüstü yatmamaya çalışın.

Sırt ağrınız devam ederse, başka ne deneyebileceğinizi görmek için doktorunuza danışabilirsiniz. Ağrı kesici ilaçları almadan önce doktorunuza danışın. Asetaminofen (Tylenol) çoğu kadının hamilelik sırasında alması için güvenlidir. Aspirin ve ibuprofen (Advil, Motrin) veya naproksen (Aleve) gibi diğer nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) önerilmemektedir. Bazı durumlarda, doktorunuz hamilelik sırasında güvenli olan başka ağrı kesici ilaçlar veya kas gevşeticiler önerebilir.

Bunların haricinde eğer ağrılarınız artarsa veya dayanılmaz boyutlara gelirse mutlaka doktorunuza danışın. Siz ve karnınızdaki ufaklık herşeyden daha değerli bunu unutmayın 🙂