Hamilelikte Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Gebeliğin ilk trimester döneminden itibaren kadınlarda cilt sorunları başlamaktadır. Gebelikte birçok kadının cildinde renk değişikliği ve koyu kahverengi lekeler oluşur. Bu lekeler cilt pigmentasyonundaki değişimlere bağlıdır ve genelde doğumdan sonra kaybolur. Ancak hamile kadınlar kahverengi cilt lekelerinin 9 ay süresince oluşmasını en aza indirebilmek adına, birkaç şey yapabilirler.

Hamilelikte cilt lekeleri ve diğer cilt sorunları için aşağıda yer alan tavsiyeleri deneyebilirsiniz.

Gebe kadınlar, bilhassa bu dönemde güneşe karşı ciltlerini korumalılar. Güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına cildin maruziyeti sebebiyle özellikle yüzün bazı kısımlarında pigment değişiklikleri yoğunlaşır. Güneşe çıkmadan önce, SPF 30 ya da daha yüksek spektrumlu güneş kremi (UVA ve UVB ışınlarına karşı kouyan formüllü) kullanın ve 2 saatte bir yenileyin.

Farkında olmadan bile günlük rutin hayatta güneş ışınlarına sıklıkla maruz kalıyoruz. Amerikan Dermatoloji Akademisi cildin UV ışıklarına önemli miktarda maruz kaldığını bildirmektedir. Güneşli günlerde dışarı çıkarken, giysiler ile güneş ışınlarından cildinizi koruyun.

Hamile kadınlar ciltlerini hafif temizleyici ürünler ile temizlemeliler ve yüz kremleri kullanmalılar. Cildinizi tahriş edecek tüm kozmetik ürünlerden uzak durmalısınız.

Cilt beyazlatma ürünlerini hamileyken kullanmayın. Yüzde oluşan esmer lekeleri gizlemek için hafif bir makyaj yapabilir ve leke kapatıcı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Doğum sonrasında cildinizi güneşten korumaya devam edin. Herhangi bir tedaviye gerek kalmadan, doğumdan sonra koyu hamilelik lekeleri yok olmaya başlayacaktır.