Hamileyken Kahve İçilir Mi?

Kahve içmek birçok kadının vazgeçilmezidir. Sabah kalkınca güne başlamak için bir rutin haline gelmiş kahvenin faydaları elbetteki saymakla bitmez. Ancak kafein içeren ve neredeyse bağımlılık yapan bu içeceğin zararlı hiçbir yanı yok mu? Mesela hamileyken kahve içilir mi?

Herşeyin azı yarar çoğu zarar ortası karar demiş atalarımız. Hamile kadınların kahve alışkanlıkları için de bu geçerli. The New England Journal of Medicine tarafından 6-12 haftalık,562 kadın üzerinde kahve üzerine bir araştırma yapılmış ve günde 5 bardaktan fazla kahve içen kadınların düşük riskinin arttığı gözlemlenmiş. Hemen gözünüzü korkutmaya gerek yok çünkü günde 5 bardak sadece hassas bir bünyeye sahip hamile bir kadın için değil normal ortalama sağlıklı bir insan için de oldukça fazla bir miktar. Ancak 2001 yılında yapılan bir başka araştırmaya göre de 300 mg kafeinden fazlasının düşük riskini iki katına çıkardığı gözlemlenmiş. Ancak yıllar sonra başka bir doktor tarafından 1000 hamile kadın üzerinde yapılan araştırma bu miktarın 200 mg(miligram) olduğunu bulmuş. Bu miktarsa 2 büyük bardak kahve içmek anlamına geliyor.

Peki kahve alışkanlığı olan hamile kadınlar ne yapmalı? Öncelikle bilmelisiniz ki kahvenin içinde bolca bulunan kafein bir tür uyuşturucudur ve bağımlılık yapar. Ayrıca kafein plasentayı geçip kan basıncını ve kan şekerini arttırarak plasentaya kan akışını azaltır.Aynı zamanda hamileliğin verdiği hormonal dengesizlikle oldukça yorulmuş olan karaciğere de yük bindirir. 200 mg kafeinin üzerine çıkmanın hamilelerdeki düşük riskini ciddi oranda arttırdığını gösteren birçok araştırma da yapılmıştır. Bu yüzden hamile kadınlar için kahveyi az tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Kahveden kastettiğimiz sadece türk kahvesi değil aynı zamanda popüler kahve dükkanlarındaki büyük ve farklı çeşitlerdeki kahvelerdir.

Elbette her durum her kadının bünyesinde aynı tepkiyi vermeyebilir. Günlük ciddi miktarda kafein alıp yine de bir sorun yaşamayan kadınlar olabileceği gibi bir fincan kahveyle bile ciddi sorunlar yaşabilenler olabilir. Ancak araştırmalar genele hitap ettiği için dikkatli olmak gerekiyor. Genel olarak hangi içecekte ne kadar kafein bulunduğunu bu tablodan görebilirsiniz.

Belli başlı içecekler ve içerdikleri kafein miktarları

İçecek veya yiyecek Kafein miktarı
Kola ve diğer enerji içecekleri 12-60 mg/300 ml şişe
Şişe soğuk çay 15-25 mg/300 ml şişe
Demlenmiş çay (bitkisel olmayan)* 20-50 mg/fincan†
Mate (Güney Amerika çayı) 30-60 mg/fincan
Kafeini alınmış kahve 4-8 mg/fincan
Hazır kahve 40-140 mg/fincan
Demlenmiş kahve 60-200 mg/fincan
Çikolata 5-35 mg/50 g bar

*Çay 3 dakikadan fazla demlenmişse %20 daha fazladır.

†Bir fincan 300 ml olarak kabul edilmiştir.

Bu yazımızda da hamile kadınlar için kahve içmenin etkilerini inceledik. Sağlığınıza ve kendinize dikkat edin 🙂