İlişkide Kadın ve Erkek

Kadın ve erkek arasındaki ilişki nasıl olmalı? Kadının söylediği sözler erkeğe ne hissettirir? Erkek neden konuşmak istemez? Erkek neden kadını dinlemez? Kadın neden soru sorar ? İlişkide erkek ne bekler, kadın ne bekler ? Sağlıklı bir ilişkide çiftler birbirine nasıl davranmalı? Hepimiz bu soruların cevabını merak ederiz. İlk aylarda her şey çok güzeldi, şimdi neden böyle oldu? O neden bu kadar değişti? Hiç romantik değil… Bu tarz cümleleri aklınızdan geçirdiğinizi duyar gibiyim.

Çevrenize baktığınızda birçok çeşit ilişki görebilirsiniz. İnanılmaz uyumlu çiftler vardır, duygusal olan çiftler, hafif resmi çiftler, her şeyi dalgaya alan çiftler vardır. Her insanın ilişkiden beklentisi, ilişkiyi yaşama biçimi farklıdır. Fakat ne kadar çeşitli ilişki tipi olsa da , farklı insanlar olsa da ilişkilerde aynı sorunlar yaşanabiliyor. Erkek ve kadın birbiri ile ne kadar uyumlu olsa da ya da ne kadar zıt olsa da ; erkek ve kadının düşünme ve anlama biçimleri birbirinden farklıdır. Bunu bazen fark etsek de çoğu zaman bunun bilincinde olmayız.

Erkek kadının kendisi gibi düşündüğünü zanneder, kadın ise erkeğin kendisini anlamasını bekler. İki farklı insan hayatlarını birleştirme kararı alırlar, bu süreçte tabi ki olumsuz şeyler yaşanabilir. Fakat bunları minimuma indirmek için en önemli şey iletişim ve birbirini anlamak, doğru ifade etmektir.

Gelin olaya şöyle bakalım:

*Erkek çözüm ve sonuç odaklıdır. Ortaya bir problem çıktığında hemen ona çözüm üretmek, sorunu ortadan kaldırmak ister. Sorunu ortadan kaldırdığında da bu sonuç onu tatmin eder. Çünkü kendini kanıtlamıştır, yeterli ve güçlü olduğunu hisseder.

Kadın ise anlatmak ister, içini dökmek. Kadın, bir şey kafasını yorduğunda onu anlatmak, kendini ifade etmek, duygularını aktarmak ister.

Şimdi bu iki duruma baktığımızda kadın içini dökmek için bir şeyler anlattığında erkek onu sorun olarak algılar ve çözüm üretmeye başlar. Çünkü erkek kadının çözüm istediğini zanneder. Oysa kadın sadece erkeğin kendisini dinlemesini istiyordur. Bu iletişim sürecinde erkek çözümler sunar, bu kadının hoşuna gitmez. Kadın kendisinin dinlenmediğini düşünür. Erkek de bu çözümlerin işe yaramadığını görünce kadının kendisini istemediğini, yetersiz bulduğunu düşünür. İşte bu temel sorunu çözmek çok basit. Kadın içini dökmek istediğinde sohbetin başında ‘senden çözüm beklemiyorum, sadece beni dinlemeni istiyorum, duygularımı senle paylaşmak istiyorum’ dediğinde problemi aşmış oluyoruz. Sohbet sürecinde de erkeğin kadını dinlediğini, kadına hissettirmesi önemlidir ve bu süreçte onu yargılamamalıdır.

*Başka bir durum ise erkeğin çözüm üretmek için yalnız kalma sürecidir. Erkek bir sorun ile karşı karşıya kaldığında sessizleşir, sorunu önce kendi kendine değerlendirir. Sorunu çözmek ve sonuca ulaşmak için çözüm yolları arar. Bu süreçte kadından uzaklaşabilir. Böyle olunca kadın da şu soruları sorar ‘ ne oldu, bir sorun mu var?… Çünkü kadın erkeğin bu uzaklaşmasını anlayamaz ve ne olduğunu anlamak için sorgulama sürecine girer. Erkek de bu süreçten hoşlanmaz. Çünkü sorunu kendi kendine çözmek ister, kadın işe dahil olduğunda kendisinin yetersiz olduğunu, güçlü olmadığını, güvenilir olmadığını hisseder. Bu sorunu çözmek için erkek böyle bir durum ile karşı karşıya geldiğinde kadına hala onu sevdiğini, ilişkide bir sorun olmadığını, bir süre yalnız kalacağını, düşüneceğini ve döndüğünde yine aynı şekilde onu seveceğini söylemesi gerekir. Böylece kadın erkeğin biraz düşünmeye ihtiyacı olduğunu anlar , hayatındaki herhangi bir sorunu çözmek için. Bu süreçte onu rahatsız etmez, onun kendisini sevdiğini bilir.

Erkek ile kadın farklı düşünse de birbirlerinin nasıl düşündüklerini anlayabilirler. Bunları daha sağlıklı iletişim kurarak yapabilirler. Kullanılan sözlere dikkat edilmeli, bir sorun da olsa niyetimizi söylerken içimizdeki o sevgi ve saygıyı göstermeliyiz. Böyle böyle adımlarla ‘Kadın ve erkek arasındaki ilişki nasıl olmalı? Kadının söylediği sözler erkeğe ne hissettirir? Erkek neden konuşmak istemez? Erkek neden kadını dinlemez? Kadın neden soru sorar ? İlişkide erkek ne bekler, kadın ne bekler ? Sağlıklı bir ilişkide çiftler birbirine nasıl davranmalı?’ gibi soruları yavaşça aklımızdan silebiliriz. Önemi olan duygularımızı doğru kelimelerle, doğru zamanlarda aktarabilmek. Sağlıklı iletişimleriniz olması dileğiyle… 🙂