İstanbul’un Mutluluk Mekanları

Yoğun iş hayatı,  hızlı tempoda devam eden okul hayatı,  ikili ilişkilerdeki düzensizlikler derken günler geçip gidiyor. Bu yoğun stresin altında hem psikolojik hem fiziksel olarak etkileniyoruz. Çoğu zaman hepimiz araştırırız, bizi neler mutlu eder , ruhumuza ne iyi gelir diye . Yapabileceğimiz birçok şey vardır. Bunlar kişiden kişiye değişir. Bazılarımız müthiş derecede kitap okuruz, bazılarımız günlerce gezeriz. Gezmek ve yeni yerler görmek,  yeni şeyler tatmak isteyenler için olacak bu yazacaklarım.

Yoğun tempoya ara vermek için sevdiğimiz mekanlarda bulunmak bazılarımıza iyi gelir. Özellikle bu mekanlarda çikolata varsa … Büyük bir ilaçtır benim için. Bakalım İstanbul’da böyle mekanlar var mı?

İstanbul’daki çikolata mekanlarına gitmeyi seviyorum. Yenilerini deneyip favorilerimle karşılaştırmayı özellikle. Gelelim bu mekanlara…

Bu açıdan gittiğimiz ilk mekan Asuman‘dı. İlk gittiğinizde genelde sıraya denk geliyorsunuz. Sonra yavaş yavaş öğreniyorsunuz. 🙂 Genelde saat 12.00 civarında gidildiğinde sıra olmuyor veya çok beklemiyoruz. Asuman bir çikolata dükkanıdır ve Moda’da bulunuyor. Küçük ve samimi bir çikolata dükkanı. Çalışanların samimiyeti ve enerjisi çok güzel. Instagram hesaplarında da bize o samimiyeti veriyorlar. Yeni yakın zamanda Akasya’ da bir şube daha açıldı. Moda’daki asıl şube tabi gönlümüze taht kuran. Asuman’ı ilk tanıdığımız günden bu zamana kadar ilerleyişini kendi gözlerimizle gördük. Gördükçe de mutlu olduk. Asuman’da birçok farklı isimde tatlılar bulunuyor ve bu isimler bir harika. “Asuman , Nermin , Feride…” gibi isimlerde tatlılar var . Birçoğunu denedik, hep farklı tatlar denemek istedik . Ama Asuman hep bizim favorimiz oldu . Önce Asuman diyoruz . 🙂

Çikolata dükkanlarının yanında sevdiğim diğer bir mekan ise “Dem“. Moda’da Asuman’ın hemen yanında görebilirsiniz. Bir ara tadilata girdi ama şu an gidebilirsiniz. İnanılmaz güzel çayları var . Gidip sadece çaylarını içiyorum , gerçekten huzurlu bir ortam. Sakince bir arkadaşınızla gidip kucağınızda kedi ile  saatlerce sohbet edebileceğiniz bir mekan. Huzur verici.

Çikolata dükkanlarına geri dönersek, diğer bir mekan ise “Moda Çikolatacısı” . Burası da Moda’da bulunuyor. Yine küçük bir mekan. Burada çok kısa bir süre bulundum , bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine. Tatlı ahşap sandalye ve masaları olan bir mekan . Lezzetlerini de beğendik. “Roma, Paris …” gibi isimleri var tatlıların, biz sevdik.

Son olarak denediğimiz diğer bir mekan ise “Viyana Kahvesi“. O gördüğümüz ünlü San Sebastian’ı deneyelim dedik. Kadıköy’ de yeni açılan şubeye gittim. İnanılmaz kalabalık bir mekandı, zor bir şekilde yer bulduk. Sütlü çikolatalı ve bitter çikolatalı san sebastian cheesecakelerimizi söyledik. Normalde bitter çikolata seven ben, sütlü çikolatalı olanı daha çok beğendim. Çikolatayla birlikte hafif ekşi bir tat oluyor. Heralde ben sade yiyemem , biraz ağır geldi çünkü. Bir dilimi bitirmek zor oldu , damak tadıma çok uymuyor sanırım. Ama denediğim için mutluyum. 2 kişi bir dilim yiyebilir diye karar verdik biz arkadaşımla en son. Biz biraz daha tatlıdan yanayız galiba. Ama tabi mutlaka deneyin. Farklı tatları denemeyi seviyoruz.

İstanbul’daki mutlu eden mekan serilerinden ilkini sizlerle paylaştık. Sizin de gidip beğeneceğinizi umuyorum. Şimdilik bu serimiz çikolata dükkanları ile başladı. Zamanla farklı mekanlar ile de ekleme yapabiliriz . Önemli olan bizi mutlu eden, güzel bir sohbet edebileceğimiz sıcak mekanlar bulmak ve bunları sizlerle paylaşmak. Bazen kalabalıkta samimiyeti hissettiğimiz, bazen sessizlikte huzur bulduğumuz o güzel mekanlar… Güzel mekanlarda buluşmak dileğiyle…