Kalıcı Saç Boyalarının Zararları

Saç boyaları birçok kadın için vazgeçilmezdir. Özellikle son zamanlarda yaygınlaşan yeşil mor gibi farklı renk saç modalarıyla birlikte saç boyaları kadınların hayatında daha da önemli bir yere sahip olmaya başladı. Peki eski çağlardan beri kullanılan bu kozmetik ürünü günümüzde ne kadar sağlıklı? Doğal saç boyaları ne kadar sağlıklı?

Günümüzde sıkça kullanılan kimyasal boyalar farkında olmasak da meme kanserinden deri ve cilt rahatsızlıklarına kadar birçok sağlık sorununa sebep olabiliyor. Ayrıca içerisinde oksidan ve alkalin barındırdıkları için saça ve saçın doğal rengine de telafisi olmayan ciddi hasarlar verebilirler.Peki bu hasarlar nelerdir ve hangi saç boyaları daha sağlıklıdır? Bu yazımızda bunları inceleyeceğiz.

Hangi saç boyalarının daha sağlıklı olduğundan bahsetmeden önce saç boyalarının nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor. Öncelikle kalıcı saç boyaları saçlarınızı boyamadan önce bazı zorlukları aşmak zorunda. Saçın dış yüzeyine tutunan geçici boyalar için bu geçerli değil tabiki. Ama kalıcı boyalar saçın içine işleyebilmek için amonyak kullanır. Amonyak boyanın içeri işleyebilmesi için saçın kabuğunu kalıcı olarak yarar daha sonra uçar. Hemen ardından ikinci adım başlar. Saçınızın dışındaki kabuk kalktığı için saç artık istenilen renk pigmentleriyle doldurulabilir. Ancak yeni renk pigmentlerinin gelmesi için eskilerinin kaldırılıp yer açılması gerekir. Bu işlemi de peroksit(oksijenli su) gerçekleştirir. Bu işlem saça ciddi anlamda zarar veren bir işlemdir. Peroksit bileşimi mevcut renk pigmentlerinizin proteinlerine bağlanarak onları renksiz hale getirir. Bu noktadan sonra artık saçınızın dışındaki kabuk yeterince kalkmış ve mevcut renk pigmentleriniz renksizleşmiştir. Artık istediğiniz renk için saçlarınız hazırdır. Eklenecek yeni renk pigmentleri, başlangıçta kalkan saç kabuğundan geçecek kadar küçüktür. Bir kere saçınızın içine girdiğinde ise içeride büyürler ve saç tellerinizin içinde yıkasanız bile dökülmeyecek büyüklüğe ulaşarak tutunurlar.

Peki amonyak içermeyen boyalar yine de saçınıza zarar verir mi? Cevap evet. Çünkü bu boyaların da saçınıza işlemek için saç kabuğunu kaldırması gerekir. Bu yüzden saçlarınız yine aynı hasarı almış olur.

Normal bir kalıcı saç boyası tüm bu işlemlerin yapılması için birçok kimyasalı da içinde barındırır. Bu kimyasalların birçoğu kanserojen maddelerdir. İnternetten bu kimyasalların neler olduğunu bulabilirsiniz. Hatta daha önce kullanılan kimyasal maddelerden 22 tanesi Avrupa Birliği tarafından sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklandı. Ancak yine de saçlara ve sağlığa zararlı kanserojen maddeler içeren bir çok saç boyası bulunmakta. Peki hangi boyanın zararlı hangisinin daha az zararlı olduğunu nereden anlayabiliriz.

Mümkün olduğunca hint kınası gibi doğal malzemelerden yapıldığına emin olduğunuz boyaları kullanın. Bunun dışında mevcut bütün saç boyalarını inceleyip puanlandıran güvenli bir kuruluş var. EWG isimli bu kuruluşun boyalara verdiği puanları buradan görebililirsiniz : http://www.cosmeticsdatabase.com/browse.php?category=haircolor&bleaching 0-3 zararsız sayılabilecek boyalardır,3-6 puan alan ürünler orta zarardaki ürünlerken 7-10 arası puanlı ürünler en zararlı ürünlerdir. Zarardan kastettiğimiz yalnızca saçınıza verilen zararlar değil aynı zamanda sağlığınızı da tehdit eden ürünlerdir. Örnek olarak en zararlı olarak tanımlanan ürünlerin içerisindeki maddeler meme kanseri,üreme ve gelişim bozuklukları,akciğer hastalıkları,bağışıklık hastalıkları ve alerjilere sebep olabilmektedir.

Bu yazımızda da saç boyalarının zararlarını inceledik. Sağlığınız için herşeyde olduğu gibi kozmetikte de mümkün olduğunca doğal ürünleri kullanmanız faydanıza olacaktır. Kendinize iyi bakın 🙂