Kronik Pelvik Ağrının Nedenleri

Birçok farklı durum kronik pelvik ağrıya neden olabilir. Bunlardan bir veya daha fazlasına sahip olabilirsiniz. Hepsi benzer semptomlara sahip olabilir ve bu genellikle ağrının kaynağını bulmayı zorlaştırır. Ana semptom altı aydan fazla süren ağrılardır, ancak genellikle başka semptomlar da vardır. Belirtilerinizi anlamak size yardımcı olabilir ve doktorunuz, kronik pelvik ağrınızın nedenini veya nedenlerini belirlemeye başlar.

Pelvik inflamatuar hastalık

Bu, uterus, fallop tüpleri veya bunların iltihaplı ve enfekte olmasına neden olan yumurtalıkların bir enfeksiyondur. Çoğu zaman, gonore veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir bakteriyel enfeksiyondur. Bu bakteriler vajinadan uterusa girer ve yumurtalıkların etrafındaki organları enfekte etmek için fallop tüplerini bırakırlar.

Pelvik Konjesyon Sendromu

Pelvik konjesyon, bazı kadınların bacaklarında varis varisleri gibidir, ancak pelvis damarlarını etkiler. Kan damarlarda artar, genişlemiş ve büyülüyorlar. Pelvik konjesyon bazı kadınlarda kronik pelvik ağrıya neden olur.

İrritabl Bağırsak Sendromu

Kronik pelvik ağrı bazen sadece üreme organları veya idrar yolu ile ilgili sorunlara bağlı değildir; Pelvik bölgedeki diğer organlar hastalıklı ise pelvik ağrı olarak ortaya çıkabilir. Genellikle ağrıya neden olan bağırsak rahatsızlığı olan irritabl bağırsak sendromu nedeni olabilir.

Bazen organları yerinde tutan kas ve bağlar zayıfladığında kadınların pelvik ağrıları olur. Bu, rahim, mesane veya rektum gibi organların normal yerlerinden hareket etmesine ve vajinada herniasyona neden olur.