Kumaşların Cilde Etkileri Nelerdir ?

Alışveriş yaparken hiç kumaş türlerine dikkat ettiniz mi?

Günlük yaşamda dikkat etmediğiniz takdirde vücudunuzda tehlikede olan bir bölge söyler misiniz?

Bu soru karşınıza çıktığında aklınıza gelen ilk cevap ‘’cildim’’ olur muydu? Evet, sıklıkla alışveriş yapıyoruz ve önce o kıyafetin bize yakışıp yakışmadığına, tarzımıza uyup uymadığına bakıyoruz. Bu kriterleri geçtikten sonra belki kumaşına dikkat ediyoruz ya da hiç aklımıza gelmeden direk kasaya gidiyoruz.

Peki o severek giydiğiniz kırmızı elbisenin, buna bayılıyorum dediğiniz lacivert eteğin size zarar verdiğini düşündünüz mü?

Zaman geçtikçe insanlar beslenme konusunda bilinçlenmeye başladı.Glikoz şurubu içeren gıdalar,GDO’lu ürünler kullanmak istemiyoruz.Peki neden kimyasal maddeler içeren kıyafetler giyelim?

Sebzenin , meyvenin doğallığından yana olduğumuz gibi kumaşlarında doğalından yana olmalıyız.İşlemden geçirilmiş sebzeler,meyveler,içecekler nasıl bizim sağlığımıza zarar veriyorsa doğal halinden zıt bir hale gelecek şekilde işlem gören her kumaş da sağlığımız için tehlikelidir.

Aldığımız ürünlerin kumaşına dikkat etmediğimiz takdirde en tehlikede olan parçamız cildimiz. Her an, her dakika cildimiz birşeylerle temas halinde ve tamamen savunmasız şekildedir.Bu yüzden hiç bilmediğimiz hatalar yapıyoruz.Bu hataları yapmamak için bunlara dikkat edin:

  • Öncelikle sağlıklı bir cilt istiyorsanız kıyafet tercihlerinizi pamuk,ipek,keten gibi kumaş türlerinden yana kullanın.

Pamuk : Cilde iyi bakar,tahriş etmez. Yıkanması ve bakımı kolaydır.Yaz aylarında kullanılabilir.

İpek : Güçlü bir doğal liftir.Sıcaklığı optimize eder.Her mevsim giyime uygundur.Cilt hastalarına (egzama ..vs.)  tavsiye edilir.

Keten : Nefes alabilen bir kumaş türüdür.Diğer türlere göre serin tutar.Cildi kimyasal ve tozdan korur.

  • Kıyafetlerinizde açık renkleri ön planda tutun.Çünkü koyu renkli kumaş demek daha çok boya ve kimyasal demektir.Ayrıca daha fazla boyaya maruz kalmamak için aldığınız kıyafetleri giymeden önce mutlaka yıkayın.
  • Dikkat etmeniz gereken bazı detayları ve kumaş türlerini bilin.

Bambu : Bambu bilindiği üzere doğada sert bir bitki olarak varolmaktadır.Bu sert dokudan bir kumaş elde etmek için kimyasal yöntemler de kullanılmaktadır.Gerçekleşen bu kimyasal işlemlerin hepsi vücudumuzun düşmanıdır.Fakat bambu kumaş için kullanılan iplikler, mekanik yöntemlerle de üretilebilmektedir.Bu kumaş türünü alırken nasıl üretildiğini bilmiyorsanız, vücudunuzu korumak için tercih etmemenizi öneririz.

Yün : Yalıtkan bir kumaş türüdür.Kışın kullanılır.Yapısı gereği bozulmalar yapar.(büzülme,boncuklanma,esneme..) Kir ve toza karşı dayanıklıdır.Fakat kurudur ve cildi tahriş eder.Yine bu kumaş türünü kullanmak istiyorsanız cildinizi rahatsız etmeyen,kaşındırmayan yünlerden tercih etmenizi öneririz.

Kırışıklıklara karşı dirençli kumaşlar : Bir kumaşa kendi doğasında varolmayan bir özellik eklenirken kimyasal işlemlerden geçmektedir.Doğasına aykırı olan kumaşları kullanmamaya özen gösterin.

Aile büyüklerinizin dolabından çıkan kıyafetler : Son zamanlarda moda annenizin dolabından çıkan gençlik tişörtünü giymenize izin veriyor. Fakat bu kıyafetler sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmediyse mutlaka giymeden önce detaylı bir şekilde temizlenmesine özen gösterin.Biliyoruz ki yıllar geçtikçe sadece anılar birikmez,tüm bakteri ve tozlar da birikir.

Bu tarz küçük detaylara dikket edin ve önce cildinizi koruyun.Çünkü size en çok yakışan elbiseniz sizin cildiniz.