Meme Sarkması Nedir? Nasıl Önlem Alınır?

Bir kadın olarak önem verdiğimiz bir konudur göğüslerimiz.Hem estetik görünüm için hem de bebeği emzirmek için biz kadınlar büyük önem vermekteyiz bu konuya.Bu yüzden kabul etmekte zorlandığımız bir durum olan meme sarkmasının olmaması için her yolu araştırırız.Öncelikle şunu bilmeliyiz ki meme sarkması bir sorun değildir.Psikolojik olarak bunu beynimizden çıkarmalıyız.Bu durum yaşamın sunduğu doğal bir durumdur.Herşeyden önce hem kadınlar hem erkekler olarak bu durumu bir sorun olarak algılamaktan vazgeçmeliyiz.Lütfen bir kadın olarak bu duruma direnç uygulamayalım, bunun doğal bir durum olduğunu kabul edelim ki pozitif bir yaklaşımla daha iyi bir sonuç almak için önlemlerimizi alalım.

Biliyoruz ki her kadının ilerleyen zamanlarda karşılaşma ihtimali yüksek olan doğal bir durumdur meme sarkması.

Peki meme sarkması neden olur?

Meme sarkmasının birçok nedeni vardır.

 • Memeler insan vücudundan çıkıntı yaparak oluşan bir organdır ve bu yüzden yer çekiminden oldukça etkilenmektedirler.Yer çekimini ortadan kaldırmak gibi bir durumumuz yok fakat sporcu sütyenleri yer çekiminin memelere uyguladığı kuvveti bir miktar azaltmaktadır.  
 • Yer çekimi dışında aşırı miktarda kilo alıp verme de meme sarkmasına neden olabilmektedir.Aşırı miktarda kilo alıp verme meme yapısındaki dokuları etkilediği için meme sarkmasına neden olabilmektedir.Kilo alındığında memeler büyümekte, genişlemekte ve memelerde yağ birikmektedir.Kilo verildiğinde ise meme küçülmekte ve cilt memeye adapte olmakta zorlanabilmektedir.Bu durumda doğal olarak meme sarkmasına neden olmaktadır.
 • Meme sarkmasına neden olan başka bir durum ise emzirmedir.Bebeğimizi emzirdiğimiz süreçte memedeki süt kanalları dolup boşalarak bir döngüye girmektedir.Bu döngü de sarkmaya neden olmaktadır.
 • Meme sarkmasına neden olan başka bir durum ise kalıtsal faktörlerdir.Doğuştan memede bulunan bağ dokuların zayıf olması meme sarkmasının erken yaşlarda gerçekleşmesine neden olmaktadır.
 • Meme sarkmasına neden olan en doğal durum ise yaşlanmadır.Yaşımız ilerledikçe vücudumuzdaki hormon dengesi değişmektedir.Yaşlanma meme dokusunda azalmaya ve bu dokularda gevşemeye neden olur.Bu durum da meme sarkmasını tetiklemektedir.

Meme sarkmasının gayet doğal bir durum olduğunu kabul etmemiz gerektiği konusunda anlaştıktan sonra alabileceğimiz önlemler hakkında konuşabiliriz.

 • Öncelikle tabi ki  iyi beslenme,UV ışınlarından korunma ve kesinlikle sigara içmemek almamız gereken ilk önlemlerdir.
 • Göğüs bağ dokusunu güçlendirecek göğüs egzersizleri ve şınav çekmek göğüslerimiz için sağlıklı bir adım olacaktır.
 • Soğuk sıcak duş almak,duştan çıkmadan önce duş başlığını göğüslerinize tutarak önce dayanabileceğiniz kadar soğuk , sonra ılık su tutun.Bunu 10 kere tekrarlayın ve alışkanlık haline getirin.Bu cildinizin gerginleşmesini sağlar ve meme sarkmasını en aza indirmeye çalışır.
 • Uygun sütyen seçimi de en önemli noktalardan biridir.Göğüs yapınıza uygun sütyen seçmelisiniz. Sütyenler memelere uygulanan yer çekimi etkisini azaltır bu yüzden doğru sütyen seçimi önemlidir. Ayrıca spor yaparken sporcu sütyeni kullanmalısınız.

Meme sarkmasının nedenlerini ve alabileceğimiz önlemleri öğrendik.Peki meme sarkması olup olmadığını nasıl anlayacağız?

 • 21 cm kuralı.Köprücük kemiği ile meme başı arasındaki mesafenin 21 cm olması gerekmektedir.Tabi ki bu ölçüler standarttır ve her kadına göre farklılık gösterebilir bu yüzden bu sayılar 18 ile 22 arasında değişebilmektedir.Eğer ölçtüğünüz mesafe bu değerlerden fazla ise meme sarkması başlamış demektir.
 • Meme sarkmasını anlamanın başka bir yöntemi ise meme başının meme çevresinden dışarı çıkması ve aşağı doğru yönelim göstermesidir yani meme başının karşıya bakmamasıdır.

Artık bu konu hakkında bir kadın olarak bilmemiz gereken bilgileri öğrendik.Hep birlikte de gereken önlemleri alalım.Ama önce ne yapıyoruz? Meme sarkmasının gayet doğal bir durum olduğunu kabul ediyoruz.Önce sağlık, kendinize iyi bakın. ☺