Nasıl Azimli Olunur?

Birçok insan başarının et etkili faktörünün yetenek veya şans olduğuna inanır. Başarılı insanların başarıya ulaşıncaya kadar yaşadıkları,çektiği sıkıntılar,başarısızlıkları ve moral bozuklukları çoğu zaman gözardı edilir. Bunu böyle düşünmemizin sebebinin daha kolayımıza gelmesi olduğunu söylüyor Angela Duckworth. Yani bu şekilde düşünmek kendi başarısızlığımızı kabullenmemizi ve daha fazla zahmete ve çaba göstermemize engel olur. Çünkü sonucu etkileyen nedenler bizim elimizde değildir bu yüzden birşey yapmamıza gerek yoktur. Ancak psikoloji profesörü olan Angela Duckworth bu inanışın doğru olmadığını kendi hikayesiyle başlayıp detaylı araştırmalarla göz önüne seriyor.

Kendisi de küçükken babası tarafından çok da zeki görülmeyen Duckworth, bir psikoloji profesörü olarak 2013 yılında McArthur Vakfı tarafından deha ödülüne layık görülmüş. Bu ödülü almak için aday olamazsınız veya herhangi birisi tarafından aday gösterilemezsiniz. Gizli bir komite araştırmacıların çalışmalarını inceler ve ödül sahibi buna göre kararlaştırılır: Ancak Duckworth kendisinin bir dahi olmadığını söylüyor ve deha olarak tanımladığımız birçok başarılı örneğin aslında çok daha farklı bir etkenden ötürü başarılı olduğını söylüyor. Bunu ise tek kelime ile belirleyip bütün araştırmalarını özetlediği bir kitaba aktarmış : AZİM .

Duckworth birçok farklı konuda başarılı insanları incelemiş ayrıca düzenlenen belli yarışmalarda ve seçmelerde de adayların birçoğuna bazı psikoloji testleri uygulamış. Bu testler sonucunda yetenekli olduğu belirlenen adayların başarı sonuçlarını belirlemediğini gözlemlemiş. Başarılı olan adaylarda ise çok daha farklı bir alışkanlık ön plana çıkıyormuş: Azim. Bunun üzerine azim kişilerin azim düzeyini ölçen bir psikolojik test oluşturmuş ve başarı sıralamalarında başarılı olan adayları bu ölçeğe göre doğru bir şekilde tahmin edebilmiş.

Profesör Duckworth biraz daha uzun ölçekli araştırmaları sonucu azmin geliştirilebilir bir alışkanlık olduğu sonucuna ulaşmış ve içten dışa azmi geliştirmek için dört maddelik şu sistemi geliştirmiş :

  1. İlgi : Öncelikle azimli olacağınız alana ilgi duymalısınız. Her ne kadar öğrenmenin,çıraklığın veya her ne iş yapıyorsanız onun başlangıcında mutlak surette sıkılacak olsanız da bu sıkıntılara dayanabilmek için güçlü bir merkez motivasyona ihtiyacınız olacak. Yani sevmeden ne yazık ki olmuyor bu işler. Ancak severseniz güllerin dikenlerine katlanabiliyorsunuz ve her düşüşte tekrar kalkma cesaretini gösterebiliyorsunuz.
  2. Uygulama : Azim konusunun en önemli adımı belki de budur. Ustalarla acemileri ayıran yegane fark ustaların,acemilerin denediğinden daha fazla kez başarısız olmasıdır. Bu anlamda öğrenme ve uygulama azim geliştirmek için oldukça önemli. Ayrıca Duckworth ustaların uygulama yapmadaki ortak bir özelliklerini de keşfetmiş. Bu özellik öylece denemeler ve uygulamalar yapan diğer insanlardan ustaları ayıran en önemli faktörmüş. Diğer insanlar öylece uygulama yaparken ustalar ve başarılı insanlar uygulamalarını hep daha zorlu bir hedefi gerçekleştirmek üzere yapıyorlar. Bu da başarılı insanların sürekli gelişmelerine ve ilerlemelerine sebep oluyor. Duckworth bu türlü çalışmaya hedef odaklı çalışma diyor. Buradaki hedef, büyük ana hedefe ulaşan kısa vadeli küçük mikro hedefler anlamına geliyor. Yani başarılı insanlar sürekli kendilerine küçük hedefler koyup onları aşıp büyük hedeflerine ilerliyor.
  3. Amaç : Birinci maddede ilginin öneminden bahsetmiştik. Şimdi ise ilgi kadar başarılı insanları ateşleyen ve ayakta tutan bir diğer maddeye geldik. Duckworth başarılı insanları incelediğinde hepsinin amaçlarında güçlü bir ortak özellik bulmuş. Tüm başarılı insanlar yaptıkları işleri sadece kendileri için değil aynı zamanda başka insanlar için yapıyor. Bu amaç kimi zaman azimli insanın ülkesi,kimi zaman çevresi kimi zamansa ailesi olabiliyor. Ama Duckworth her zaman bir dış motivasyonla karşılaştığını söylüyor. Başarılı insanlar başarı yolculuklarında sayısız kez başarılı oluyor. Ama diğer insanlardan farklı olarak bu insanlar başarısızlığa bağışıklık geliştiriyorlar. Yani ne kadar başarısız olduklarından bağımsız olarak tekrar tekrar ayağa kalkıp baştan başlayabiliyorlar. İnsan olarak ilerleyebilmek için inanacak birşeylere ihtiyaç duyuyoruz. İşte bu kararlılığı ise güçlü bir amaç sağlıyor ve destekliyor.
  4. Umut : Son madde olan umutsa pozitif yaklaşımın ve pozitif bakışın bir yansıması. Azimli insanlar şartlar ne olursa olsun asla umut etmekten vazgeçmiyorlar. Azimli insanların umutsuzluğa ve pes etmeye karşı bağışıklıklarının olduğunu söylüyor Duckworth. Bu yüzden azmi geliştirmek için umut da oldukça önemli bir rol oynuyor.

 

Kitabının devamında ise dış koşulların azmi geliştirmede ne gibi etkilerinin olduğunu ele alan Duckworth her insanın azimli ve başarılı olabileceğini savunuyor. Siz de Angela Duckworth Azim (Sabır,Tutku ve Kararlılığın Gücü) kitabını alıp kendi azim seviyenizi ölçebilir ve arttırabilirsiniz. Kendinize iyi bakın 🙂