Renklerin Psikolojik Etkisi

Renklerin psikolojik etkisi hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?Evinizdeki baskın rengin kişiliğinizi etkilediğini biliyor muydunuz? Renkler kişiliğinizi,düşüncelerinizi ve duygularınızı etkileyebilir ve değiştirebilir. Kimi renkleri çevrenizde kullanmanız size huzursuz bir duygu verirken kimi renklerse yaşama sevincinizi arttırabilir hayata daha pozitif bakmanızı sağlayabilir. Ancak bu etkiler yaşa,kişiliğe,etnik kökeninize ve kültürünüze göre büyük farklılıklar gösterebilir. Bu yüzden ev dekorasyonunda doğru boyayı seçmek oldukça önemlidir.

Evinizi dekore ederken modayı takip etmek isteyebilirsiniz. Ancak seçeceğiniz renklerin kişiliğinizi ve duygularınızı etkileyeceğini unutmamanız gerekir. Moda gelip geçicidr ancak size huzurlu hissettirecek renkler seçmek evinizi bir yuva haline getirir.

Kullanacağınız Renkleri Dikkatlice Seçin

Renklerin psikolojik etkilerine geçmeden önce,ev dekorasyonunuzda kullanacağınız renkleri dikkatlice seçmenizi öneririz. Unutmayın seçeceğiniz renkler kendi evinizde huzursuz hissetmenize sebep olabilir ayrıca psikolojinizi bozabilir. Bu yüzden doğru seçimler evinizde huzuru sağlamak için oldukça önemlidir.

Öncelikle karar vermeniz gerekiyor : Evinizde nasıl bir atmosfer istiyorsunuz? Hangi renklerin sizin üzerinizde bu atmosferi oluşturma etkisi var?

Eğer bu sorulara yanıt vermekte zorlanıyorsanız dekorasyonla ilgili birkaç dergi karıştırmak ve birkaç siteyi incelemek faydalı olacaktır. Ayrıca farklı yüzeylerde renkler kısıtlı olabilir. Bu yüzden önce bunları seçmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Bu konularda fikrinizi netleştirdikten sonra bir oda için birkaç renk seçeneği belirleyebilirsiniz. Boya çok çok pahalı bir malzeme olmadığı için ve seçeceğiniz boyanın duygularınız üzerinde ciddi bir etkisi olduğu için birkaç deneme yapmaktan kaçınmayın.

Renklerin Psikolojik Etkileri

Odanızda kullanabileceğiniz boyaları 3 kategoriye ayırabiliriz : aktif,pasif ve doğal. Hafif,açık renkler odanızı geniş,havadar ve ferah gösterirken, daha koyu renkler odanızı daha sıcak ve karmaşık bir atmosfere sokacaktır. Gelin renklerin psikolojiniz üzerindeki etkilerine biraz daha yakından bakalım :

 

Kırmızı, odanızın enerji düzeyini arttırıp adrenalini yükseltecektir. Parti gibi hareketli aktivitelerinizi yaptığınız odalarınız için kullanabilirsiniz. Bu yönüyle kırmızı kalp atışlarını hızlandırır ve kan basıncını da yükseltir.

Sarı, gün ışığının rengi olduğu için mutluluk yansıtır. Mutfaklar,banyolar ve yemek odaları için idealdir.Sarı neşeli bir renk gibi görünse de evinizde ana renk olarak tercih etmemenizi öneririz. Çünkü yapılan araştırmalara göre insanlar sarı renkli odalarda öfke kontrolünde daha fazla zorlanıyorlar ve bebekler de daha fazla ağlıyor.

Mavi, kırmızının aksine zihninizi sakinleştirir,kan basıncını düşürür kalp ritminizi yavaşlatır. Naif bir rüzgar ve bir deniz kenarı kime huzur vermez ki ! Bu huzurlu yapısı sebebiyle banyo ve yatak odaları için ideal bir renktir. Ancak mavinin açık ve hafif tonlarını tercih etmeniz bu etkileri sağlayacaktır. Koyu renkler dinlendirici etkinin tam tersini yaparak hüzün duygularınızı canlandırır.

Yeşil, odanızı boyayabileceğiniz renkler arasında gözleriniz için en dinlendirici olan renktir. Mavinin sakinleştiriciliğiyle sarının neşesini birleştiren yeşil evinizdeki hemen hemen her oda için uygundur. Ayrıca dekorasyonda ana renk olarak kullanmanız halinde de rahatlatıcı etkisini gösterecektir.

Mor, zengin,dramatik ve karmaşıktır. Yaratıcılığı ve lüksü hissettirir. Hafif tonları mavinin rahatlığını sağlarken mavi gibi uyku hali getirmez. Ayrıca mistik bir renk olduğu için zihniniz üzerinde de güçlü etkileri olur.

Turuncu, kırmızıdan güç alan turuncu da heyecanı ve dinamizmi hissettirir. Bu enerjik yapısıyla yatak odası veya dinlenme odası için çok uygun olmasa da egzersiz odası için ideal bir seçimdir. Hareket etmek için ihtiyacınız olan duyguları açığa çıkartma yeteneği olan turuncu rengi enerji seviyenizi de yükseltecektir.

Nötr renkler(siyah,beyaz,gri ve kahverengi), nötr renklerdir. Dekorasyonda boşlukları doldurmak için herhangi bir yerde kullanabilirsiniz. Ancak fazlaca kullanılması düşüncelerinizi negatif etkileyecektir.

Tavan Renk Seçimi

Tavanınız için açık renkleri seçmek size daha özgür ve daha ferah hissettirecektir. Bu yüzden ağırlıklı olarak tavanlar beyaza boyanır. Eğer renkli isterseniz sevdiğiniz rengin açık tonlarını deneyebilirsiniz.

Unutmayın ki renklerin etkisi yaşa,kültüre,yetiştiğiniz çevreye kısaca sizin kişiliğinize göre değişebilir. Evinizin dekorasyonunda renklere karşı kendi tepkilerinizi ölçmeniz ve buna göre bir dekorasyon yapmanız psikolojinizi oldukça olumlu etkileyecektir. Kendinize iyi bakın 🙂