Sürekli Yorgun Hissetmek

Bazı sabahlar öyle bir uyanıyorum ki yataktan çıkmak istemiyorum, kolumu kaldıracak halim ve enerjim olmuyor.Dünya ile bağlantımı kesip hiçbir işe el sürmek istemiyorum.Eminim ki yalnız değilim. 🙂 Siz de zaman zaman bu anları yaşıyorsunuz.Zaman zaman bu tarz durumları yaşamanın bir sorun olarak görülmediğini söyleyen uzmanlar ancak bu yorgunluk halinin sürekli olarak 15 günden fazla sürmesi takdirde uzman bir doktor ile görüşülmesini tavsiye ediyorlar.

Kişinin kendini yorgun hissetme halinin günlük yaşamda yaşanan olaylardan (yoğun iş temposu,trafik..) kaynaklanabileceği gibi bu durumun depresyon, psikolojik sorunlar veya ciddi hastalıklardan da kaynaklanabileceği uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Yorgunluk Neden Kaynaklanır?

 • Depresyon : Yapılan araştırmalara göre depresyonda olan kişilerin olmayan kişilere göre 4 kat daha fazla yorgun hissettikleri belirlenmiştir. Depresyondan kaynaklanan bu etkiyi azaltmak için hafta da 3-4 kez açık havada yürüyüş ve egzersiz yapmak sizin için faydalı olacaktır.

 

 • Beslenme : Artık hepimiz sağlıklı beslenmenin önemini biliyoruz ve sağlıklı beslenmeye özen gösteriyoruz.İşlenmiş gıdalar,vücudun susuz kalması ya da kahvaltı yapmamak vücudun enerjisiz kalmasına neden olur ve bu da yorgun hissettirir.Ayrıca bu konuda karbonhidrat tüketimi de vücudumuz için oldukça büyük önem taşımaktadır.Basit karbonhidratlar (şeker,kek…) vücuda hızlı enerji verir ve çabuk tükenir.Bunun yerine vücudumuza yavaş ve daha uzun süre enerji veren kompleks karbonhidratlar (sebzeler,kurubaklagiller…) tüketmekte fayda var.

 

 • Vitamin/Mineral Eksikliği : Vücudumuzdaki D vitamini,demir ya da B12 eksiklikleri yorgun ve halsiz hissetmeye neden olabilmektedir.Sorunun bu tarz bir nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için doktorunuza gidip detaylı bir kan tahlili yaptırmak kafanızdaki soru işaretlerini giderecektir.

 

 • Mükemmelliyetçi Olmak : Her şeyin çok iyi ve mükemmel olmasını isteyen kişiler kendi kendilerine bünyelerini yormaktadır.Ulaşılması zor ya da imkansız hedefler bünyeyi yıpratır ve yorgun hissetmeye neden olur.Bunun yanı sıra yapacağımız işleri gözümüzde büyütmemeliyiz çünkü bu da enerjimizi tüketmektedir.Eğer yapacağınız işleri gözünüzde büyüten bir insansanız meditasyon yapmak size iyi gelebilir.

 

 • Sürekli İş Düşünmek : Kesinlikle çalışma saatleri dışında iş hakkında hiçbir şey düşünmeyin.Çalışma saatleri boşuna verilmedi ya . 🙂 Çalışma saatleri dışındaki vaktinizde dinlenin ve anın tadını çıkarın.İş demişken uzmanlar çalışma ortamının dağınık olmasının insanlarda odaklanma problemi yarattığı ve bunun da kişinin enerjisini tüketerek yorgunluğa neden olduğunu belirtmişlerdir.Bu yüzden aşırı dağınık ortamlardan uzak durun.

Yorgunluğunuzun yukarıda bahsettiğimiz yorgunluk nedenlerinden kaynaklanmadığını düşünüyorsanız mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.Çünkü sürekli yorgun hissetme hali ciddi hastalıkların (troit,kanser,kalp,enfeksiyonel,metabolik) belirtisi olabilir.

Eğer yorgunluğunuz bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa yorgunluğunuzu azaltmak için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Çalışırken kısa ve sık dinlenme molaları verin.
 • Temiz hava alın.
 • Açık havada yürüyüş ve egzersizler yapın.
 • Ortam sıcaklığınız optimum değerde olmasını sağlayın.
 • Yeterli miktarda su için.
 • Kahve ve çay tüketimini azaltmaya özen gösterin.
 • Düzenli uyku ve iyi beslenmeye dikkat edin.