Testosteronun Kadın Vücudundaki Rolü

Erkekler ile aynı bollukta olmamasına rağmen, kadınlar ayrıca yumurtalıklarında ve böbreküstü bezlerinde androjen hormonu testosteronu üretirler. Kadınlar buna, ruh halini, enerji seviyelerini, cinsiyet hareketlerini ve bedensel işlevlerin düzgün bir şekilde devam etmesini sağlayan hormonların bir karışımı olarak küçük miktarlara ihtiyaç duyarlar.

Testosteronun kadınların vücuduna ne etkisi vardır?

Normal testosteron düzeylerinin kadınların genel sağlığı üzerinde birçok işlevi vardır.

Kemikleri sağlıklı tutar. Doğru miktarda testosteron, kemik büyümesini ve gücünü desteklerken, çok fazla veya çok azı onlara zarar verebilir. Kasım 2016’da Yaşlanma Klinik Müdahaleleri dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yapılan çalışmalar testosteron ve östrojenin kemik oluşumu için gerekli olduğunu göstermektedir.

Bilişsel sağlığı teşvik eder. Ekim 2014’te Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi’nde yayınlanan çalışmalara göre, testosteronun kadınlarda nöroprotektif etkisi vardır. Bir çalışma Alzheimer hastalığı olan postmenopozal kadınlarda kontrol grubuna göre daha düşük testosteron ve östrojen düzeylerine sahip olduğunu göstermiştir. Bir diğeri, premenopozal kadınlarda plazmadaki yüksek testosteron düzeylerinin, matematiksel ve mekansal ilişkiler görevlerinde daha iyi performansla bağlantılı olduğunu tespit etmiştir.

Testosteron bir erkek cinsiyet hormonu olarak bilinir, ancak kadınların kendi sistemlerinde hormon seviyeleri vardır tıpkı erkeklerin kendileri için düşük estrojen seviyelerine sahip oldukları gibi. Irvine’deki California Üniversitesi’nde üroloji bölümü profesör yardımcısı olan Aaron Spitz, MD’nin yaptığı açıklamada, hormonun arzuyu, fanteziyi ve cinsiyetle ilgili düşünceleri harekete geçiren ve kadınların seks için enerji sağlamasına yardımcı olan bir parçası olduğunu söylüyor.

PCOS veya başka bir durumun neden olduğu kadınlarda yüksek testosteron seviyeleri, insülin direnci, diyabet, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.