Uykusuzluk Sorunu Nasıl Çözülür?

Uykusuzluk çekiyorsanız, uyumaya yardımcı olmak için davranışları ve yaşam tarzını değiştirmek üzere atabileceğiniz birçok adım vardır. İşte uykusuzluğu yenmek için bazı ipuçları.

Her gün aynı zamanda uyanın. Hafta sonları geç saatlerde uyumak çok cazip, özellikle hafta boyunca zayıf bir uyku geçirdiyseniz. Bununla birlikte, uykusuzluktan muzdaripseniz, vücudunuzu düzenli bir zamanda uyandırmak için her gün aynı zamanda kalkmanız gerekir.

Alkol ve nikotin ve kafein gibi uyarıcıları ortadan kaldırın. Kafeinin etkileri birkaç saat, belki 24 saate kadar sürebilir, bu nedenle uykuya etki etme olasılığı yüksektir. Kafein sadece uykuyu başlatmakta zorluk çekmez, aynı zamanda sık uyanmaya da neden olabilir. Alkol tüketimi takip eden ilk birkaç saat için yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir, ancak daha sonra sık sık uyarılmalara ve huzurlu olmayan bir gece uykusuna yol açabilir. Dekonjestanlar veya astım inhalerleri gibi uyarıcılar gibi davranan ilaçlar kullanıyorsanız, uykunuza olan etkilerini en aza indirmeye yardımcı olmak için doktorunuza danışın.

Uyuklama kaçırılmış uykuya yetişmek için uygun bir yol gibi gözükse de, her zaman böyle değildir. Düzenli bir uyku düzeninin oluşturulması ve sürdürülmesi ve uykuyu karanlık ve tutarlı bir uyku zamanı gibi ipuçlarıyla birleştirmek önemlidir. Uyuklama, gece uykusunun kalitesini etkileyebilir.

Düzenli egzersiz uyku kalitesini ve süresini artırabilir. Ancak, yatmadan hemen önce egzersiz yapmak vücut üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olabilir ve bundan kaçınılmalıdır. Gece için uyumayı planlamanızdan en az üç saat önce egzersiz yapmayı deneyin.