Wedding Fest Ve Hayalinizdeki Düğün

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir düğünden bahsetmek istiyorum size. Tabi ki bu şahane düğünü tahmin etmek zor değil. Ünlü oyuncu Erkan Kolçak Köstendil ve Cansu Tosun çiftinin düğünlerinden bahsetmek istiyorum. Sosyal medyada yayınlanan fotoğraf ve videoları gördüyseniz bu düğünden neden bahsetmek istediğimi anlamışsınızdır. O kadar güzel bir çift ki o güzellik düğünlerine yansıdı. Tüm fotoğraflar aşırı samimiyet, sevgi, aşk, mutluluk içeriyor. İzledikçe izleyesiniz geliyor. ☺

Fotoğraflarda gördüğünüz gibi ünlü çiftimiz klasik bir düğün töreninden kaçındılar. Yaptıkları düğün ve eğlence güzel bir yankı uyandırdı. Bu da bize düşündürdü ki yeni bir moda mı geliyor ? Düşündüğümüz zaman böyle eğlence ve aşk dolu bir tema içeren bir düğünü kim yapmak istemez ki ? Düğün törenlerinin klasik sıkıcılığı, yorgunluğu, zorunluluğunu tamamen aşmış sadece eğlenme ve sevdikleri ile bir arada olmak amacı olan bir festival konsepti ile karşımıza çıktı ünlü çiftimiz. İyi ki de çıktılar dillere destan bir düğün eğlencesi olduğunu inkar etmemek lazım.

Wedding Fest olarak anılan bu eğlenceyi Türkçede festival konseptli düğün olarak ifade edebiliriz. Peki nedir bu wedding fest ? Bunun bir tanımı, bir listesi yok. Bu sizin yaratıcılığınıza, hayallerinizdeki düğün gecenize bağlı. Aramızda düğün hazırlığında olanlar varsa ve sıradanlığın dışına çıkmak istiyorsanız bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Klasik bir düğün töreni dışına çıkmak tamamen size bağlı, konsepti kendiniz ortaya çıkarabilirsiniz. İşte size hem bu wedding fest ‘ te gerçekleşen etkinliklerden hem de hayalinizdeki düğünü gerçekleştirebilmeniz için birkaç ipucu:

  • Önce ne yapıyoruz? – Düğünü sıkıcı, sıkıntılı bir gün olarak görmüyoruz. Bu sizin en özel gününüz önce elinize defterinizi kaleminizi alın. Hayalinizdeki düğün gecenizi yazın, hatta gözlerinizi kapatın seçtiğiniz bir düğün şarkınız var ise onun eşliğinde hayal edin. Sonra yazmaya başlayın. Elbette partnerinizle birlikte hayal kurmak, düşünmek daha güzel ve uyumlu bir düğün töreni gerçekleştirmenize yardımcı olur.
  • Düğün töreninizin ana taslağını oluşturduktan sonra kategorilere ayırın. İçecekler, yiyecekler,   süslemeler, masalar, aydınlatmalar…En ufak detaya kadar düşünebilirsiniz çünkü bu sizin en özel gününüz sevmediğiniz, istemediğiniz şeyleri yapmayın.
  • Genelde bu tarz törenlerde organizasyon şirketleri ile anlaşma yapılıyor. Bütçenize uygun bir şirket bulabilirseniz değerlendirin.
  • İçecek ve yiyeceklerin ne olduğunu belirleyebilirsiniz. Hatta bunu davetiyelerinizde belirtmeniz de daha hoş olur. ( Açık büfe seçeneğini düşünün derim. )
  • Festivallerde kullanılan bileklikleri bilmeyenimiz yoktur. Eğer kendi düğününüzü bir festival tarzında gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız neden bu tarz bir bileklik kullanmayasınız ki ?
  • Festival tarzı bir düğün düşünüyorsanız eğlenceli birkaç etkinlik olsa fena olmaz. Mesela jenga tarzı oyunları sevdiklerinizle oynayabilirsiniz. Ya da tüm erkekleri bir arada toplayıp eşleri için çiçeklerden taç yapma oyunu oynayabilirsiniz. Farklı etkinlikler yapmak için arkadaşlarınızdan da yardım alabilirsiniz.
  • Düğünü birkaç saate sığdırmak zorunda değilsiniz gün boyu eğlenebilirsiniz. Planladığınız birkaç etkinlik var ise günlere yayabilirsiniz. Mesela sevdiklerinizle bir gece kamp yapabilirsiniz.( Güzel bir sahilde güzel bir ateşin başında güzel saatler geçirebilirsiniz.)  Ya da paintball oynayabilirsiniz bu çok eğlenceli olacaktır, kaybeden içecekleri ısmarlar. ( kız tarafı erkek tarafına karşı 😀 )
  • Düğün eğlencenizi büyük bir alanda yapıyorsanız sevimli tabelalar kullanabilirsiniz.
  • Bu eğlencede tek bir kıyafet giymek zorunda değilsiniz. İmza töreninde şık bir gelinlik giyip diğer eğlencelerde beyaz tonlarında elbiseler kullanabilirsiniz. ( Cansu Tosun buna muazzam bir örnek. )
  • After party olayını artık herkes biliyor ve büyük bir kesim planlıyor, gerçekleştiriyor. Burada daha çok düğün töreninin öncesi sonrası olarak düşünmek yerine , bunu bir zaman çizelgesinde kategorilendirmek yerine bir bütün gibi düşünmenizi istiyoruz. Böyle düşünmek düğünün belli kısımlarını değil tamamını güzelleştirecektir.

Bu bahsettiklerimiz düğün eğlencesini nasıl planlayabileceğimize, hayalimizdeki düğünü nasıl gerçekleştirebileceğimize yardımcı olacaktır. Ve size wedding fest tarzı örnekler de vermeye çalıştık. Hiçbir şeyin sınırı yok ve ‘Bu böyle olmalı diye.’ de bir kural yok. Tabuları yıkın, eğlenin, mutluluğunuzu paylaşın. Bu yazdıklarımız sizlere sadece birer örnek ; geliştirin, eleştirin, düşünün, tartışın, ama orta yolu da bulun ve hayallerinizdeki düğünü gerçekleştirin. Aklınızda farklı düğün konseptleri varsa lütfen yorum yaparak bizlerle paylaşın. Mutluluklar … 😀