Yumurtalık İltihabı Nedenleri ve Belirtileri

Yumurtalık iltihabı, yumurtalıkların veya pelvik iltihaplı hastalıkların iltihaplanması anlamına gelen popüler bir terimdir. İnflamasyon, uterus, endometrium, fallop tüpleri, yumurtalıklar ve muhtemelen abdominal duvar veya periton dahil olmak üzere pelviste bulunan birçok organı etkiler. Yumurtalık iltihabı genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan bakterilerden kaynaklanır. Soğuk algınlığı veya doğrudan soğukluk yumurtalık iltihabına neden olmaz, ancak bunlar bir risk faktörüdür. Soğuk, vücudu zayıflatır, bu da enfeksiyona girmeyi kolaylaştırır.

Yumurtalıklar kadın üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Dişi gametleri veya yumurta ve kadın seks hormonlarını, östrojenleri ve progestojenleri oluşturan bir çift gonaddır. Yumurtalıklar uterusun her iki tarafında pelviste bulunur. Yakın çevrelerinde yumurtalıklar vardır. Yumurtlama olgun bir yumurtanın yumurtalıktan ayrıldığı ve erkek gametler, spermler tarafından döllenmeye hazır olduğu andır. Sonra döllenmiş bir yumurta rahim ortamında gelişebilir.

Yumurtalık iltihabının nedenleri

Yumurtalık iltihabının en yaygın nedenleri iki bakteri olan Chlamydia trachomatis ve Neisseria gonore’dir. Bu bakteriler cinsel yolla bulaşır. Enfeksiyon rahim ağzından uterusa, fallop tüplerine ve yumurtalıklara doğru yayılır ve ayrıca periton veya karın duvarına da girebilir. Yumurtalık iltihabının risk faktörleri birden çok cinsel partner ve prezervatifsiz korunmasız cinsel ilişkidir. Daha önce belirtildiği gibi, soğuk yumurtalık iltihabının gelişimini destekler ve bu nedenle soğuk havada oturmaktan veya soğuk havalarda kısa tişörtler giymekten kaçınmalısınız.

Yumurtalık iltihabının belirtileri

Yumurtalık iltihabının tipik bir semptomu, alt karın bölgesindeki hafif ila şiddetli spazmodik ağrıdır. Bazen cinsel ilişki sırasında ağrı, kanama, idrar yaparken ağrı, sarımsı kokulu akıntı veya uzamış adet kanaması ile ilişkili olabilir. Genel semptomlar bazen yüksek sıcaklık, ateş, bulantı ve kusmadır. Bu belirtilerden herhangi bir şüphe veya varlığı varsa, en kısa zamanda doktorunuzu arayın. Yumurtalık iltihaplarında tedaviye erken başlamak önemlidir. Gecikmiş veya yetersiz tedavi olduğunda, inflamatuar yapışıklıklar, yumurtalık kistleri, tubo-ovaryan apsesi veya yumurtalık torsiyonu veya rotasyonunu içeren bir komplikasyon riski vardır. Apse ile irin dolu bir boşluk kastedilmektedir. İnflamatuar adezyonlara bağlı olarak, tıkalı fallop tüpleri ile ilişkili problemler ve idrar veya dışkı boşalması ile ilgili sorunlar gelişir. Eğer fallop tüpleri bloke edilirse, ektopik gebelik veya kısmi veya tam infertilite riski artar.