Yüz Egzersizi Nasıl Yapılır

Nasıl spor yapmak vücudumuzu şekle sokuyorsa, yüz egzersizi yapmak da sarkan gıdınızı, göz kapaklarınızı; elastikiyetini yitiren cildinizi toparlamanızı sağlar.

Yüz egzersizi yapmak yüzü gerginleştirmenin en iyi yoludur! Evet, doğru duydunuz, yüz egzersizleri sarkmış yanaklardan, aşağı düşmüş çene derisinden ve istemediğiniz o gıdıdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yüzümüz de tıpkı vücudumuzun geri kalanı gibi, kemiklerden, kaslardan, çok sayıda sinir hücresinden, kılcal damarlardan ve atardamarlardan yapılmıştır. Bedeni çalıştırmak nasıl işe yarıyorsa yüz egzersizi yapmak da öyle işe yarar. Hem, yüz egzersizleri diğer egzersizler gibi yorucu da değildir, daha ziyade yüz masajına benzer. Yani günlük programınız ne kadar yoğun olursa olsun yüz egzersizine vakit ayırabilirsiniz.

Değişik Yüz Egzersizleri

Yüzünüzün farklı alanlarını çalıştıran farklı yüz egzersizleri vardır. İşte size, cildinizin daha sıkı olmasını sağlayacak; gerginliğinizi ve yorgunluğunuzu giderecek birkaç egzersiz:

Gözler

Gözlerinizi kapatın ve rahatlayın. Şimdi kaşlarınızı yukarı kaldırın ve gözlerinizi kapalı tutarak gözkapaklarınızı mümkün olduğu kadar esnetin. Ona kadar sayarak bu pozisyonda kalın. Gevşeyin. Bu egzersizi on kere tekrarlayın.

Alın

İşaretparmaklarınızı kaşlarınızın üzerine koyun. Kaşlarınızı yukarı kaldırırken parmaklarınızla da aşağı doğru çekin. Bu şekilde otuz saniye durun. Egzersizi on kere tekrarlayın.

Yanaklar

Ağzınıza “O” şekli verip dudaklarınızı mümkün olduğu kadar öne uzatın. Şimdi mümkün olduğu kadar geniş bir şekilde gülümseyin ve on saniye süreyle öyle kalın. Sonra ağzınıza yeniden “O” şekli verin ve otuz saniye süreyle öyle kalın. Egzersizi on kere tekrarlayın.

Dudaklar

- Ağzınıza bir pipet alıp mümkün olduğu kadar güçlü bir şekilde çekin ve otuz saniye öyle kaldıktan sonra normal durumunuza dönün. Egzersizi on kere tekrarlayın.

- Dudaklarınızla küçük bir “O” şekli yapın. Sonra mümkün olduğu kadar geniş gülümseyin ve bu durumda otuz saniye kalın. Egzersizi  on kere tekrarlayın.

- Somurturmuş gibi (gücenmiş gibi) dudaklarınızı mümkün olduğu kadar ileri çıkartın. Bu dudaklarınızı sıkılaştıracaktır. Otuz saniye öyle kalın. Egzersizi on kere tekrarlayın.

Boyun ve Çene

- Başınızı dik tutun. Şimdi baş ve işaret parmağınızı boynunuza koyarak, başınızı arkaya atarken yavaş yavaş boyun derinizi aşağı çekin. Bu şekilde otuz saniye durun. Egzersizi on kere tekrarlayın.

- Ağzınızı kapalı tutun. Dişleriniz birleşik durumdayken dilinizin ucuyla alt damağınıza bastırın. Ona kadar sayarken basıncı yavaş yavaş artırın. Sonra altıya kadar sayarak öyle kalın ve yavaş yavaş serbest bırakın. Bunun yanı sıra iki işaret parmağınızı gırtlağınızın iki yanına hafifçe bastırarak bir tür direnç oluşturabilirsiniz. Bu işlemi on kere tekrarlayın.

- Başparmağınızı çenenizin altındaki kemiğin ardında tutun. Şimdi dilinizle alt damağınıza basınç uygulayın ve sanki başparmağınızla dilinize dokunacakmışsınız gibi yapın, bu durumda otuz saniye bekleyin. Egzersizi on kere tekrarlayın.

- Başınızı dik, çenenizi yukarda tutarak tam karşıya bakın. Şimdi başınızı yavaşça sağa döndürün ve sağ omzunuzla aynı hizaya getirin, sonra başınızı arkaya doğru atın. Sekiz saniye öyle tutun. İlk pozisyonunuza geri dönün. Aynı şeyi sol yönde de tekrarlayın.

Gelen Aramalar:

  • yüz egzersizleri
  • YUZ EGZERSIZ NASIL YAPILIR
  • yüz egzersizi nasıl yapılır
Yüz Egzersizi Nasıl Yapılır makalesi Ana Sayfa, Kişisel Bakım kategorisinde yayınlanmaktadır.
Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın