Yüzdeki Tüylerden Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

Kadınların bir kısmında görülen yüzde aşırı tüylenme sorunun altında yatan başlıca sebeplerden biri; hormonal düzensizliktir. Hirsutizm olarak tıpta adlandırılan yüzde aşırı tüylenme sorunu, kadınların adeta korkulu rüyasıdır. Androjen fazlalığı, kadınlarda aşırı tüylenmeye neden olur. Kadınların yüzlerinde çıkan ince ve zor fark edilir tüyler bile sosyal yaşantılarını olumsuz yönde etkiler. Yüz çevresinde aşırı tüylenmeye karşı en bilindik yöntemler ise; lazer epilasyon ve elektroliz tedavisidir. Ancak bu tedaviler hem çok pahalı, hem de çok acı veren çözümlerdir. Doğal tedavi yöntemleri sayesinde yüzünüzde belirgin halde görülen tüyleri az görünür hale getirebilir ve hatta bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Yüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkili ve doğal yöntemleri şöyledir:

  1. Nane çayı

Ülkemizde yapılan bir çalışma sonrasında, Hirsutizm hormonu sebebiyle yüzde oluşan aşırı tüylenmenin nane çayı ile giderilebileceği sonucu ortaya çıkmıştır. Nane çayı içmek, vücuttaki androjen düzeylerini azaltmaya yardımcı olur. Bu durum da, kadınlardaki yüzde tüylenme sorununa doğrudan etki göstermektedir.

Kaynatılan suyun içerisine atılan dört ya da beş yaprak taze nane on dakika demlendikten sonra, hazır hale gelen nane çayını androjen düzeyinin azalması için düzenli aralıklarla tüketebilirsiniz.

  1. Yulaf

Yüzdeki tüylerden kurtulmanın en etkili yollarından biri; yulaf ezmesi ile yüzünüzü ovalamaktır. Yulaf ezmesi yumuşak bir kıvama sahip olduğu için, hassas cilt tipine sahip olan kadınlar da bu yöntemi gönül rahatlığıyla deneyebilirler. Yulafın cilde birden fazla faydası vardır. Cildin gençleşmesine ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Doğal bir cilt bakım ürünüdür.

Bir kase içerisine yarım yemek kaşığı yulaf ezmesi, bir çorba kaşığı bal ve birkaç damla limon koyduktan sonra, malzemeleri güzelce karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı tüylerin çıktığı bölgeye dairesel hareketlerle uygulayın.

  1. Zerdeçal

Yüzde çıkan tüylerin gelişimini yavaşlatmak için kullanılan geleneksel yöntemlerden biri zerdeçal maskesidir. Yüzyıllar boyunca Çin ve Hindistan’da kullanılan bu yöntemi deneyerek, sizler de yüzünüzdeki aşırı tüylenme sorunundan kurtulabilirsiniz.

Zerdeçalın macun kıvamına gelmesi için içerisine organik yoğurt ekleyin ve bu bitkisel macunu masaj yaparak tüylü bölgeye uygulayın. 5 dakika boyunca yüzünüzde bekleyen zerdeçal macununu ılık suyla durulayabilirsiniz. Eğer düzenli olarak tekrar ederseniz, zerdeçal yüzdeki tüylerin uzamasını yavaşlatacak ve en sonunda yüzde tüylenme sorununu ortadan kaldıracaktır.

  1. Şeker Balmumu

Yüzde tüylenme sorunundan muzdarip olan kadınlar, ev yapımı doğal şeker balmumu tedavisini deneyebilirler. Aynı zamanda, hazır olarak satılan şeker balmumu ürünlerinden de faydalanabilirsiniz.

Bir kase içerisine iki çay kaşığı şeker, bir çay kaşığı su ve bir kaşığı bal ilave ederek karıştırın. Üzerinde kabarcıklar oluşana ve kahverengi bir renk alana kadar karışımı ısıtın. Bir süre soğumasını bekleyin ve ardından bu hazırlamış olduğunuz macun kıvamındaki ev yapımı şeker balmumunu tüylerin çıktığı yönün tersine doğru hareketlerle masaj yaparak sürün.

  1. Bal ve Kuru Kayısı

Kuru kayısı içerisinde bulunan likopen maddesinin yüzdeki tüylenmeyi giderdiğine inanılmaktadır. Birçok besinde bulunan likopen, en etkili antioksidanlardan biridir.

Kuru kayısıyı toz haline gelinceye kadar ezin ve daha sonra yeteri miktar bal ilave ederek karışımı macun kıvamına getirin. Yüzünüzde çıkan tüylerin üzerine beş dakika boyunca dairesel hareketler yaparak nazikçe bu macunu uygulayın. Temiz ve nemli cilde uygulanan kuru kayısı macunu haftada üç defa tekrarlandığı takdirde, yüzdeki tüylerin zamanla giderilmesi sağlanır.

  1. Besan (nohut unu) Maskesi

Doğal yollarla yüz bölgesinde tüylenme sorunundan kurtulmak isteyen kadınlar için denenmiş ve güvenilir yöntemlerden biri; nohut unu maskesidir.

Eşit miktarlarda zerdeçal ve nohut ununu bir kaba alın. Üzerine yeteri miktarda su ilave ederek, macun kıvamına getirin. Yüzünüzdeki tüylü bölgeye bu macunu uygulayın ve kurumaya bırakın. Ardından, ılık suya batırılmış bir bezle yüzünüzde kuruyan macunu nazikçe soyun.

  1. Yumurta ve Mısır Unu Maskesi

Yüzde tüylenme sorunuyla karşı karşıya kalan kadınlar; yumurta ve mısır unundan yapılan bu basit ve doğal tedavi yöntemini deneyebilirler.

Öncelikle bir kase içerisine bir yumurta beyazı, bir çorba kaşığı şeker ve bir çorba kaşığı mısır ununu ilave edin. Pürüzsüz bir hamur kıvamı elde edene kadar malzemeleri karıştırın. Bu hazır edilen karışımı yüzünüzde tüylü bölgelere uygulayın ve kurumaya bırakın. Maske yüzünüzde tamamen kuruduktan sonra, nazik hareketlerle yüzünüzden soyun.

  1. Lavanta ve Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı ve lavanta yağı; antiandrojenik özelliklere sahiptir. Bu bitkisel yağlar, Hirsutizm vakalarını hafifletir ve yüzdeki tüylenme sorununa karşı orta derecede bir mücadele gösterirler.

15 damla lavanta yağı ve 5 damla çay ağacı yağını bir kase içerisinde harmanlayın. Günde iki defa yüzünüzde tüylenme olan bölgelere sürün. Bir ay boyunca bu uygulamaya devam edin. Bir ay sonrasında yüzünüzde çıkan tüylerin uzaması duracaktır.

Uyarı: Bu bitkisel yağlara alerjinizin olup olmadığından emin olmak için yüzünüze uygulamadan önce test edin.

  1. Limon Suyu ve Arpa Tozu

Yüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için limon suyu ve arpa tozu maskesini deneyebilirsiniz. Bu maske cildinizde aşırı kaşınma yaparsa, kullanımını bırakın.

Birer çorba kaşığı arpa tozu, süt ve limon suyunu kase içerisinde karıştırın. Birkaç dakika bu karışımla tüylü bölgeye masaj yapın ve yüzünüzü yıkayın.

  1. Fitoöstrojenler İçeren Diyet

Doğal östrojenler olarak bilinen fitoöstrojenler içeren besinleri tüketebilirsiniz. Bu besinler, vücuttaki erkeklik ve kadınlık hormonlarını dengeler. Keten tohumu, meyan kökü, rezene gibi besinler vücutta östrojen taklidi yapar ve kadınlarda meydana gelen yüzde tüylenme sorunun ana sebebi olan androjen düzeyinin normal seviyeye gelmesini sağlar.