Başarılı Genç Kadınların Ortak Sırları

Her genç kadın kişisel ve profesyonel yaşamında başarılı olmak ister. Fakat başarıya giden yol her zaman zordur ve hayatınızın her döneminde mücadele gerektirir. Biraz özveri ve bazı anahtar ipuçlarını takip ederek, kişisel ve mesleki başarının yolunu sizler de keşfedebilirsiniz.

Hedeflerinizi belirleyin

Kadınlar kişisel hayatlarında başarılı olmak adına öncelikle hedeflerini belirlemeliler. Somut hedefleri kısa, orta ve uzun vadelere ayırarak, sürekli gelişiminizi takip edebilirsiniz. Kağıt üzerine hedeflerinizi yazın ve size her daim hatırlatacak gözünüzün önünde bir yere bu kağıdı yerleştirin. Böylelikle hedeflerinizi de pekiştirmiş olursunuz. Örneğin; kısa vadeli hedef olarak yüksek lisansı bitirmek, orta vadeli hedef olarak heyecan verici bir iş elde etmek ve uzun vadeli hedef için de evlenmek ve gelirinizi artırmak olabilir. Bu hedeflerinizi yılda birkaç defa gidişata göre yeniden değerlendirin ve güncelleyin. Gerçekçi hedefler koyarsanız, gereksiz kaygı da olmaz. Kaygı, her zaman hedeflerinize ulaşmada yeteneklerinizi engelleyebilir. Hedeflerinize her geçen gün bir yenisini ekleyin.

Kendinize güvenin

Başarılı olacağınıza her zaman inanın ve kendinize güvenin. Kendi yeteneklerinize de inanın ve kendinizi yetiştirebilmek adına çaba sarf edin. Güven; iyi bir eğitim ve öğretim, iyi ilişkiler gibi birçok kaynağa bağlıdır. Eğer belirli alanlarda güven eksikliğiniz varsa, güveninizi artıracak proaktif adımlar atmalısınız. Kendinden emin bir ifade kazanın. Hayal kırıklığı ve başarısızlık, başarının bileşenleridir.

Kendinizden veya başkasından mükemmellik beklemeyin. Hedeflerinize ulaşmanız gereken yolda mükemmellik beklemek, sizi hedeflerinizden soğutur ve performansınızı da olumsuz yönde etkileyebilir. Çevrenizdeki insanları kendinize yabancılaştırmayın.

Sosyalleşin

Etrafınızı çevreleyen arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızla yapıcı ilişkiler kurmaya özen gösterin ve onlara desteğinizi esirgemeyin. Başarı ve güven arttırmak için ilişkilerin sürdürülebilir olması önemlidir. Arkadaşlar, iş arkadaşları ve aileler ile anlamlı ilişkilerin ötesinde, destekleyici bir ortağa sahip olmak da önemlidir. İyi bir ortak güven aşılamak, kişisel ve mesleki başarıya ulaşmak için hedeflerinizi destekleyecektir.

Fiziksel ve ruhsal sağlığa önem verin

Fiziksel ve zihinsel anlamda kendinize dikkat edin. Fiziksel ve ruhsal sağlığınıza özen göstermezseniz başarılı olamazsınız. Egzersiz yapmak, stresi azaltır. Endorfin ve enerjinin artması için mükemmel bir yoldur. Bedeninizi ve zihninizi yenilemek için her gün kısa bir yürüyüş yapın. Örneğin; 4 kilometre koşmak sağlığınızı korumak için gerekli egzersizi vücudunuza sağlarken, kişisel veya mesleki sorunları çözmeniz için de size zaman verir.

Finansal kontrol edinin

İş hayatında başarılı olmak için finansal durumunuzu sürekli kontrol edin ve kendinize olan güveninizin artması için bütçenizi takip ederek kazanç gidişatını izleyin. Mali kontrol sağlayamazsınız, elinizdeki paranın nereye gittiğini anlayamazsınız.

Eğitime önem verin

İşinizde başarılı olabilmek adına en iyi eğitimi almaya çalışın. Profesyonel bir iş hayatı için eğitim şarttır. Böylece kariyeriniz boyunca mesleğinizin gerekliliklerine hakim olursunuz.